Rubrika: Domov

Voľba tých správnych okien

Posted on 18. 1. 2020 by

Mnoho ľudí by si možno pomyslelo, že výber okien nemôže byť pri stavaní či prerábaní príbytku až taký náročný. Závisí to však samozrejme od mnohých aspektov, z ktorých jeden a to veľmi dôležité je ten, ako veľmi náročný ste vy sám. A je fakt, že na to aby bolo vo vašom dome dostatok denného svetla by ste náročný skutočne byť mali. Ak máte vo svojom dome málo denného svetla, zaručene sa v ňom nebudete cítiť tak dobre, akoby ste sa cítili v presvetlenej obývacej miestnosti, ktorá dýcha životom práve vďaka dostatku denného slnka.
presvetlené okná

Pri výbere okien teda treba skutočne premýšľať, a voliť také, ktoré budú aj do budúcnosti stále veľmi kvalitné a funkčné. Každý vie, že dobré a stabilné základy sú ťažiskom, ak sa chceme na mieste cítiť dobre, sú tým, čo drží náš dom pokope a preto musíme dbať na to, aby bol kvalitné a stabilné. Práve medzi takéto základné položky pri stavaní patria okrem dverí aj okná, ktoré chceme aby vydržali čo najdlhšie.
Ak však majú vydržať skutočne dlho, oplatí sa nám voliť kvalitu. Práve takúto kvalitu predstavujú hlinikove okna od firmy LMmont, ktorá sa môže popýšiť množstvom prác na mnohým miestach, ale aj mnohými spokojnými zákazníkmi. Veľké a funkčné okná, ktoré ľahko prepustia dnu akékoľvek svetlo a vy sa môžete u vás doma v obývacej miestnosti alebo spálni cítiť tak dobre ako vonku na čerstvom vzduchu. Pamätajte, že okná sú veľmi dôležité a preto treba dbať na správny výber, aby ste sa neskôr nemuseli sťažovať na nedostatok denného svetla.
veľké otvorené okno
Okrem kvalitných hliníkových okien si tu môžete vybrať aj medzi ďalšími overenými a kvalitnými výrobkami, ako napríklad hliníkové fasády, protipožiarne konštrukcie alebo samozrejme aj plastovými oknami či dverami, ak to pre vás predstavuje prijateľnejšie riešenie. Do hliníkových výrobkov sa však oplatí investovať, preto výber poriadne zvážte a voľte radšej kvalitu, ktorá vám vydrží.

Geniálne triky s banánovou šupkou

Posted on 8. 11. 2019 by

Banán ukrýva v sebe množstvo dôležitých minerálov,  živín a vitamínov. Preto niet divu, že jeho konzumácia je pre naše telo prospešná. Možno vás to prekvapí, ale ani šupku z banánu by sme nemali hneď zavrhnúť a len tak vyhodiť, pretože je to veľká škoda! Presvedčte sa o tom v nasledujúcich riadkoch.

banán

  • Zosvetlenie zubov

V banánovej šupke sa nachádza predovšetkým  draslík a horčík. A práve tieto dve látky sa starajú o prirodzený bieliaci efekt. Pre dosiahnutie belších zubov ich potrite vnútornou stranou šupky  a nechajte minimálne 10 minút pôsobiť. Následne so suchou zubnou kefkou vyčistite zuby. Nakoniec vypláchnite ústa čistou vodou a ako ste zvyknutí umyte zuby zubnou pastou. Aby bola táto celá procedúra účinná a vy ste zaznamenali belšie zuby, je potrebné to opakovať  v časovom intervale denne 2 týždne.

  • Zbohom bradavice

Prekryte ich jednoducho šupkou, ktorú zafixujete na pokožke, na konkrétne miesto kde sa bradavica nachádza. Dva krát denne je potrebné to vymieňať alebo rovno nechať pôsobiť cez noc. Ušetríte tak na náplastiach a rôznych prípravkoch na bradavice.  Stojí za to  vyskúšať to.

zuby

  • Pomoc pri podráždení pokožky

Svrbiace vyrážky po uštipnutí hmyzom a  vonkajšími vplyvmi spôsobená citlivosť a začervenanosť pokožky sa dá jednoducho odstrániť, keď priložíme vnútornú stranu šupky na postihnuté miesto. Pritlačíme a chvíľu počkáme kým sa podráždenie nezmierni.
 
 
 

  • Vyleštenie príboru alebo šperkov

Znovu lesknúci sa chróm, striebro či oceľ?  Stačí potrieť šupkou, k tomu so suchou handrou poriadne preleštiť alebo umyť pod tečúcou vodou-  voilà. Hotovo!

  • Hnojivo pre rastliny

Ako už bolo vyššie spomínané banánové šupky obsahujú draslík, ktorý je dôležitý aj pre rastliny. Prospieva to hlavne mladým rastlinkám, sadeniciam, kultivarom ruží. Šupky nakrájajte na menšie kúsky a pridajte už k zakorenením rastlinám alebo ich usušte, následne rozomeľte a použite ako hnojivo do pôdy.

Jednoduché tipy ako premeniť novostavbu na útulný domov

Posted on 16. 7. 2019 by

Gratulujeme! Tento dom bude odteraz vašim novým domovom. Že vám tak nepripadá? Máme pre vás tipy ako zútulniť akýkoľvek dom a urobiť z neho váš domov.obývací pokoh.jpg
Hoci sú tmavé lesklé povrchy práve v móde, vyvarujte sa ich. Radšej do domu vneste trochu útulnosti pomocou drevených prvkov. Stačí naozaj málo, napríklad drevené poličky alebo stoličky. Miestnosť sa hneď prejasní a poskytne pocit domova. Možno to bude tým, že nám drevo evokuje teplý krb domova.
Čo robí domov domovom je život. Vdýchnite ho hlavne spálni a obývačke, miestam, kde budete tráviť pohodové chvíle. Rozvešajte fotky rodiny, vás, šťastných momentov. Fantázií sa medze nekladú a ozdobné fotorámiky dnes zoženiete za babku. Druhou vecou, ktorá prináša do domu život sú kvety. Je úplne jedno či to bude vždyzelený tučnolist alebo kvitnúca orchidea. Okrem iného ich zelená farba upokojuje a harmonizuje našu dušu, čo je vítané plus. Sú tiež prospešné pre naše zdravie pretože pohlcujú elektrosmog.dekorace.jpg
Že sa stále necítite útulne? Nechajte hovoriť vašu dušu a buďte kreatívni! Vymaľujte biele steny farbami, ktoré sa vám páčia. Obzvlášť vhodné sú farby oranžová, žltá, okrová a zelená. Druhou variantou sú tapety, ktoré ozvláštnia každú domácnosť. Nebojte sa kombinovať farby, vzory alebo rôzne tapety. Fantázií sa medze nekladú, je to predsa váš domov.
Knihy. Vneste do svojho príbytku svoje obľúbené príbehy a cíťte sa ako doma pri ich čítaní na kobercoch či koberčekoch. Urobte si pohodlie na svojom gauči s krásnymi trendy vankúšmi a cez posteľ si prehoďte prehoz presne podľa vášho gusta.
A posledný tip – zaplňte poličky. Zaplňte ich malými bytovými doplnkami, tonou fotiek, výstrižkami z novín, dobrými DVDčkami, jednoducho hocičím čo máte radi. Môžete využiť napríklad vonné sviečky vašej obľúbenej vône. Kto povedal, že váš dom nemôže voňať vianočnými koláčikmi v auguste?
 

Aká je vaša predstava dokonalého domova?

Posted on 27. 4. 2019 by

Keď som bola dieťa, až tak som nad tým premýšľať nezvykla, avšak teraz, keď som už dospelá a mám partnera, často spolu premýšľame o tom, akoby sme chceli aby raz vyzeral náš vysnívaný domov. Ten, ktorý bude náš a my sa doň budeme vracať ako „k nám domov“. Pretože ak sa do niekoho zamilujete a chcete s ním stráviť zvyšok života, všetko sa zrazu začne zdať byť o toľko jasnejšie a preto aj predstava osamostatnenia sa zdá ako nádherný nápad a moment, ktorého sa už obaja neviete dočkať.

architektura

Spomínam si, že som sa raz nechala skutočne uniesť a vyrozprávala som mu moje predstavy a nápady, akoby som chcela aby to všetko bolo, akú mám v hlave dokonalú predstavu toho ako spolu budeme žiť, ako to bude kde vyzerať, aké budú steny a aké podlahy. Keď videl ako som sa nadchla a ako ma celá tá predstava spoločného domova vzrušila, povedal mi na to, že to všetko chce aj on, lebo to chcem ja a som z toho šťastná.

Samozrejme, že nedovolím aby bolo všetko v našom domove len podľa mňa, chcem aby sme ho zriaďovali spoločne, pretože len to mu dodá tú správnu vôňu domova. Navyše milujem nápady môjho priateľa, vo veľmi veľa veciach sa zhodneme a preto som presvedčená o tom, že náš spoločný dom bude nádherný.
Snažte sa preto vytvoriť si doma príjemnú atmosféru, ktorá vám dvom najviac vyhovuje a kombinovať prvky, ktoré máte obaja radi. V tom prípade budete obaja spokojní. Treba jednoducho robiť kompromisy a nehádať sa za maličkosti.

rostliny

A azda najdôležitejšie preto podľa mňa je podieľať sa na zariaďovaní spolu, robiť veci jednoducho spolu. Samozrejme, ak váš partner jednoducho nemá rád zariaďovanie domu, tak ho s tým asi toľko nezaťažujte, ak vás to jednoducho baví, vyšantite sa na zariaďovaní sama alebo sám. Hlavne nezabúdajte, že najdôležitejšie je, aby ste sa tu cítili pohodlne a útulne. A samozrejme, priniesli do vášho nového domova veľa veľa lásky, pretože to je to, čo domov potrebuje zo všetkého najviac.

Pozor na zásuvky

Posted on 10. 11. 2018 by

Tak ako spoločnosť a veda napreduje, niektoré oblasti nášho života sa stávajú samozrejmé. Je to tak aj v prípade využívania elektrickej energie, elektrickej siete v našich domácnostiach. A to až do takej miery, že sme zabudli na to, že elektrický prúd môže zabíjať. Nie, nejde tu teraz o to, aby sme sa zbytočne obávali. Ide tu o to, aby sme si uvedomili niektoré základné vlastnosti elektrickej siete v našich domácnostiach.

zásuvka

Neprehľadná spleť káblov

Terajšie modernejšie domácnosti už v dnešnej době, chvalabohu, obsahujú veľký počet vstavaných zásuviek v stenách. Kedysi to však nebol štandardom a preto sa v starších bytoch či domovoch alebo rodinných domoch stretávame s tým, že v miestnosti sa nachádza jedna, maximálne dve elektrické zásuvky. Nevyhnutnosť využívania elektrickej energie nás v tomto prípade núti o dodatočný rozvod elektrickej siete. Preto siahame po rôznych rozbočovačoch a rozvodkách. To je v poriadku, pokiaľ sa držíme niektorých základných bezpečnostných princípov.

Nepreťažujte sieť

Tieto rozvodné zariadenia musia spĺňať určité bezpečnostné štandardy. Mali by mať tzv. prepäťovú ochranu, a nemalo by ich byť na jednom kábli veľmi veľa. Lepšie riešenie je rozdeliť si elektrickú sieť z viacerých zásuviek, ako všetky zariadenia ťahať z jednej jedinej zásuvky. Preto, pokiaľ máte v miestnosti aspoň dve zásuvky, používajte obidve. Nielen jednu a z nej napájať počítače, obrazovky, televízor, elektrický ohrievač, kanvice a podobne.

noční město

Niektoré zariadenia majú vysoký odber

Taktiež je dôležité si uvedomiť, že niektoré zariadenia, ako napríklad rýchlovarné kanvice, majú veľmi vysoký odber. V tom prípade je dobré, najmä pokiaľ máme starú rozvodnú sieť v starších bytoch či rodinných domoch, nepreťažovať elektrický okruh viacerými takýmito zariadeniami, ktoré sú napojené na jednu poistku rozvodnej skrine. Pretože sa potom iba zbytočne čudujeme, prečo nám každú chvíľu vyhadzuje naša rozvodná skriňa poistky. Nuž staré elektrické rozvody majú svoje obmedzenia. Ale aj nové.
V prípade rozumného využívania našej elektrickej siete v domácnostiach sa však nemusíme ničoho obávať a naďalej si môžeme nerušene užívať komfort, poskytovaný týmto technologickým pokrokom.

Ako vymaľovať dom

Posted on 8. 9. 2018 by

Aké farebné tóny
Všeobecne známe pravidlo hovorí, že menšia izba či byt, či tmavšie priestory orientované na sever je vhodné vymaľovať svetlejšími farbami alebo bielou, aby sme ich opticky zväčšili a presvietili. Tohtoročným trendom sú svetlé tóny, ktoré vychádzajú z bieleho základu. Pochopiteľne je tiež dôležité rešpektovať osobný vkus a predovšetkým prirodzenosť a temperament obyvateľov domu. Energickí ľudia sa potrebujú po príchode domov upokojiť, preto radšej volia studené farby, ako je modrá, zelená alebo hnedá. Biela, žltá a oranžová farba naopak dodávajú energiu. Studené tóny je vhodné voliť pre pracovne a spálne, teplé do jedálni, kuchýň a chodieb. Čo všetko je možné z tejto farby zotrieť? Takmer čokoľvek, zhodujú sa odborníci. S handrou, vodou a saponátom ide dole zo steny špenát či kečup z jedálne, šmuhy od topánok z predsiene, obrázky namaľované pastelkami z detských izieb či odtlačok psích labiek. Teda šmuhy, kvôli ktorým by ste sa pri využití klasických farieb už museli brať do ruky farbu a štetec.

váleček

Koľko farby kúpiť

Potrebné množstvo farby vypočítame z výmery natieraných plôch a údajov o priemernej výdatnosti. Teda koľko metrov plochy, často stanovej v intervale od do, možno vymaľovať 1 litrom konkrétnej farby, ktoré bývajú uvedené na obale alebo technickom liste farby. Platí tu pravidlo. Čím hrubší povrch natieram, tým väčšie množstvo farby budem potrebovať a musím sa riadiť spodnou odporúčanou hranicou výdatnosti.

malíř
 
Štetec alebo valček?
Kým rohy miestností , priestory okolo vypínačov, zásuviek, kuchynských liniek a ďalšie detaily je lepšie natrieť štetcom, pre väčšie plochy je vhodnejší valček. V rámci samotného vymaľovania je správny remeselný postup v miestnosti v smere hodinových ručičiek a z roku. Začíname stropom, až potom prídu na rad steny. Najskôr natrieme detaily štetcom a následne valčekom plochy.

Akého si vybrať domáceho miláčika?

Posted on 17. 5. 2018 by

1.       Pes – Klasika. Množstvo humorných situácií a zábavy. Ideálny aj ako športový partner. Je možné ho kvalitne vycvičiť a naučiť na množstvo vecí. Môže mať veľa praktického využitia. Vyžaduje však veľa investovaného času. Je potrebné s nimi chodiť na povinné očkovania, a finančne vás vyjdú asi najdrahšie. Vždy váš príchod domov ale privíta s nadšením, bude vás zbožňovať. Psy sú skutočne najlepšími priateľmi človeka.

pes

2.       Mačka –Väčšinou sa človek rozhoduje medzi týmito dvomi zvieratami, pretože sú najlepšie domestikované. Vyžaduje menej investovaného času a peňazí ako pes, no napriek tomu to nie je najmenej. Mačky sa k človeku rady prituľujú a zbožňujú, keď ich ich daný majiteľ rozmaznáva. Sú však tvrdohlavé a takmer vôbec sa nedajú vycvičiť. Inými slovami, robia si čo chcú a vy proti tomu dokážete spraviť málo.

3.       Papagáj –Môže predstavovať zaujímavého priateľa. Nie je síce veľmi prítulný, no do domu alebo bytu určite pridá do exotiky. Môžete ho naučiť slová a výrazy a komunikovať s ním. Pri naučených slovách si však musíte dať pozor, aby náhodnej návšteve neprezradil niečo, čo nechcete, aby vedeli.

4.       Hlodavce –Zaujímavá kategória. Nemajú síce žiadne praktické využitie a nedostanete od nich veľa prejavov lásky, ale deti ich zbožňujú a rady sa s nimi hrajú. Sú tiché, nevydávajú žiadny rušivý zvuk, maximálne keď si behajú svoju pravidelnú trasu na koliesku. Majú ale celkom intenzívny puch a je potreba im často čistiť klietku.

kočka

5.       Rybky –Spĺňajú dizajnový prvok domu. Pekne spravené akvárium s exotickými rybami a vodnými riasami budí pozornosť každej prichádzajúcej návštevy.

6.       Korytnačka –Taktiež od nej nedostanete veľa lásky. Je lepšie ju mať na záhrade v domácom jazierku, ako v akváriu, pretože rybičky mu náramne chutia.
Zvierat je samozrejme oveľa viac a som si istý, že si každý príde na to svoje podľa toho, čo mu vyhovuje najviac.

Čerstvý štart na leto: 5 spôsobov, ako si upratať šatník

Posted on 25. 4. 2018 by


1: Triedenie
Po prvé, zoraďte si oblečenie podľa typov, napríklad letné, jesenné, zimné a jarné. Potom oblečenie rozdeľte na dve skupiny, to ktoré si necháte a to ktoré dáte preč. Vytrieďte veci, ktoré sa vám nepáčia, nesedia vám alebo ste ich nemali na seba 2 roky. Akonáhle to skončíte, mali by zostať len veci, ktoré sú vhodné a ktoré budete pravidelne nosiť.

apartman

2: Usporiadanie
Po triedení si musíte vytvoriť organizovaný systém pre všetko zvyšné oblečenie a doplnky. Niekto si ukladá oblečenie podľa farby, my odporúčame usporiadať ho podľa použitia. Veci, ktoré budete môcť nosiť v každom období si dajte do popredia, alebo ich oddeľte od ostatných. Zimné kabáty dajte dozadu a potom ich v zime vyberiete. Teraz sa zamerajte hlavne na letné oblečenie, aby ste ho mali po ruke a nemuseli v skrini hrabať.

3: Skladanie
Správne skladanie oblečenia vám ušetrí veľa priestoru. Urobte si viac priestoru vo vašich zásuvkách tým, že zložíte oblečenie správnym spôsobom. Je úžasné, ako jednoduché skladacie techniky môžu ušetriť mnoho miesta v šatníku. Navyše, pomocou týchto metód budete skutočne schopní vidieť všetko svoje oblečenie. Čerpajte techniku správne skladania z internetu – z videí na YouTube. Dá sa tam nájsť veľa efektívnych techník.

4: Použitie úložných boxov.
Je dôležité udržiavať šatník úhľadný. Kúpte si v obchode boxy, ktoré sú vhodné na organizáciu oblečenia a doplnkov. Nielenže vám ušetria priestor, ale aj bude vaša skriňa vyzerať lepšie a prehľadnejšie. Nebudete nervózne, keď budete niečo rýchlo niečo hľadať. Takéto boxy nájdete napríklad v Ikea.

šatna

5: Štýlovosť
Teraz, keď ste všetko zorganizovali, urobte si skriňu skutočne krásnou s niektorými úpravami. Zaveste zrkadlá na vizuálne zväčšenie malého priestoru v skrini. Vyberte správne osvetlenie, aby ste zosvetli tmavý priestor a lepšie pri hľadaní niečoho videli.