Rubrika: Zábava

Kam vyraziť s deťmi

Posted on 11. 11. 2019 by

Konečne tu máme jar a s ňou krajšie počasie, dlhšie dni a s tým aj lepšiu náladu. Ak rozmýšľate, kam sa dá vybehnúť s deťmi, tak aby to bolo zaujímavé aj pre vás a aj pre deti, dáme vám pár tipov.

zoo

1. ZOO
Ak máte detičky, určite sa potešia ak si zvolíte za svoj cieľ zoo. Na Slovensku máme peknú ZOO v Bojniciach, ale taktiež v našom hlavnom meste. Prípadne môžete zavítať k našim českým susedom do blízkeho Hodonína alebo Brna. Ak ste z Bratislavy, zoologická záhrada v hlavnom meste je ideálnym miestom na prežitie príjemného dňa.  Okrem prehliadky vzácnych zvieratiek ponúka aj jedinečný DinoPark s 3D kinom atraktívna pre všetky vekové kategórie, detské komplexy s pestrofarebnými preliezkami alebo ZOO shop. Čaká tu na Vás okolo 150 druhov zvierat. Najväčšou atrakciou sú rôzne typy opíc, na ich grimasách sa zasmejú deti, ale aj dospelí.
 
2. Spišská Nová Ves – Alex Park
Alex Park je jeden z najväčších detských interiérových parkov na Slovensku,nachádza sa v Spišskej Novej Vsi. Deti tu nájdu veľké množstvo atrakcií, napríklad tobogány, trampolíny, šmýkalavky. Vaše deti sa tu určite dobre zabavia a vy si zatiaľ môžete posedieť pri dobrej káve, prípadne sa v areály dobre najesť v niektorom z barov.

houpačky
 
3. Bratislavská Koliba
Opäť zavítame k nášmu hlavnému mestu. Bratislavská Koliba je obľúbeným miestom na krásne prechádzky v prírode, v zime sa tú dá napríklad sánkovať. Nachádza sa tu aj Lanové centrum a bobová dráhe. Lanoland Koliba je určený pre tých, ktorí sa chcú zabaviť.  Lezenie môžu absolvovať deti už od 130cm. Je tu 5 okruhov lanových dráh. Výborne sa zabavíte aj na bobovej dráhe, ktorá sa tu nachádza.
 
4. Hvezdáreň
Aj návšteva hvezdárne môže byť zaujímavým spestrením pre deti, hlavne tie staršie. Hvezdární máme na Slovensku viacero. Ak sa nachádzate na východnom Slovensku môžete navštíviť napríklad Hvezdáreň v Prešove. Táto hvezdáreň je špecializovaným zariadením, ktorého cieľom je šírenie poznatkov astronómie a príbuzných vied medzi širokou verejnosťou, vaše deti, ale aj vy si určite odnesiete odtiaľ pekné zážitky.

Dnešní milionári nie sú najbohatší v dejinách, poznáme piatich mužov, ktorí ich hravo zatienia.

Posted on 24. 10. 2019 by

V rebríčku najbohatších ľudí sa v súčasnosti ocitlo viacero mužov, no z histórie poznáme niekoľko mien ľudí, ktorí by tých dnešných miliardárov hravo strčili do vrecka. Pripomeňme si piatich najmajetnejších mužov v celej histórii.Kráľovská koruna.png
 
5. miesto:  Mir Osman Ali Khan, 220 miliárd eur
Predpokladáme, že toto meno počujete po prvýkrát, no nič to nemení na skutočnosti, že patrí k elite boháčov v dejinách. Po tom, ako mu zomrel otec v roku 1911, prevzal post panovníka indického štátu Hajdarabád a na jeho čele bol celých 37 rokov. Medzi miestnymi mal povesť vzdelaného muža, ktorý sa zapojil do elektrifikácie krajiny, budoval železnice a venoval sa aj rozvoju školstva. Zomrel v roku 1967.
4.miesto:  Nikolaj Alexandrovič Romanov, 290 miliárd eur
Tohto boháča asi poznáte pod menom Mikuláš II. a bol posledným ruským cárom. Bohatý bol nielen priamo vlastníctvom majetkov, ale mal aj podiely v niekoľkých spoločnostiach. Ak povieme, že bol najbohatším svätcom v dejinách, neklameme, keďže ho vysvätila priamo ruská ortodoxná cirkev.
3.miesto:  Andrew Carnegie, 300 miliárd eur
Tento muž bol o niečo bohatší ako ruský cár. Úspešným podnikateľom sa stal v 19.storočí, nebol od narodenia bohatý, práve naopak, narodil sa chudobným škótskym rodičom, s ktorými emigrovali do USA. Až tam založil spoločnosť a vypracoval ju na gigant medzi oceliarmi. Dodnes patrí k najštedrejším milionárom, pretože pred smrťou rozdal väčšiu časť majetku charitatívnym organizáciám.
2.miesto:  John Rockefeller, 330 miliárd eur
Meno John Rockefeller je medzi ľuďmi známe už takmer 80 rokov. Narodil sa v roku 1939 a za svoje bohatstvo vďačí rope, keď sa rozhodol stať jedným zo zakladateľov firmy Standard Oil. Patrí medzi známych filantropov, rád rozdával, ale veď mal z čoho. Zomrel vo veku 97 rokov.Carnegieho knižnica.png
1.miesto:  Mansa Musa, 380 miliárd eur
Teraz sa vrátime do ďalekej histórie, až do roku 1280, keď sa narodil doposiaľ najbohatší muž na planéte, Mansa Musa alebo Musa I. z Mali. Vládnuť začal už ako 32 ročný a na sklonku života v roku 1337 už bol taký bohatý, že dnes si to množstvo šperkov a zlata, ktoré vlastnil, ani nevieme predstaviť.

Leto a voľný čas

Posted on 25. 5. 2019 by

Možno sa aj vám už stalo, že ste sa na niečo dlho tešili a plánovali, čo všetko budete robiť, až budete mať čas, a keď tá chvíľa prišla, ako keby ste sa zasekli a nevedeli, čo ďalej. Aj takto môžu na niekoho pôsobiť letné mesiace, ktoré svojim teplým počasím lákajú ľudí von a ponúkajú mnoho aktivít, len nie sedenie doma.
Či už patríte medzi ľudí, ktorí pracujú aj letné mesiace, alebo nie, určite si túžite leto užiť naplno, stihnúť aspoň jednu dovolenku, zopár výletov a víkendové grilovačky so susedmi, či rodinou. Nesmiete však zabúdať na oddych a pravidelný spánok, ktorý vám v horúce letné dni dobije energiu na maximum, aby ste tak mohli stihnúť všetko, čo ste si zaumienili.

krajina.jpg

Ako však stihnúť všetko tak, ako si predstavujete? Určite je dôležité veci si plánovať aspoň zhruba, aby ste mali jasnú predstavu o nasledujúcich dňoch a nič vás neprekvapilo, aj keď žiadny deň sa nedá naplánovať úplne na sto percent. Tiež je dôležité dodržať to, čo ste si zaumienili. Nechceli by ste si predsa pohnevať susedov, ktorým ste sľúbili posedenie pri vínku na terase a náhle by ste ho zrušili a zamenili za plány s niekým iným.

lapač snů.jpg

Čo sa týka samotných aktivít, stále je čo robiť. Okrem toho, že môžete podnikať aktivity doma, ak máte záhradu, môžete ísť aj mimo domu. Či už do mesta na nákupy, alebo na zmrzlinový pohár s kamarátkou, ktorú ste roky nevideli, alebo môžete zavítať do úplne iného mesta a preskúmať jeho krásy. Ak ste milovníci prírody, určite do vášho voľného času zahrniete túry, prechádzky lesom, opekanie s rodinou, či dlhé prechádzky s vašim štvornohým miláčikom pri západe slnka.
Neváhajte ani chvíľu a pokiaľ sa to dá a je to možné, využite vaše voľné chvíle a strávte leto po boku svojej rodiny a priateľov, navoďte príjemnú atmosféru a nebojte sa vystúpiť z vašej komfortnej zóny. Hoci sú práca a povinnosti dôležité, nič vám nenahradí čas s vašimi blízkymi.

Najlepšie spoločenské hry, pri ktorých budete mať o zábavu postarané.

Posted on 25. 5. 2019 by

Spoločenské hry ponúkajú veľké množstvo možností. Pomôžu vám rozšíriť slovnú zásobu, obohatiť si vedomosti z určitej oblasti alebo sa viac zblížiť s rodinou a priateľmi.
Activity a Alias
Tieto dve hry sú trochu podobné. Základom sú dva tímy, ktoré spolu súťažia. V hre Alias hádate slovné výrazy, ktoré musíte nahradiť synonymami alebo inými výrazmi a váš tým to musí uhádnuť. Activity sú obohatené aj o to, že neznáme slovo môžete nakresliť alebo ukazovať. Tieto hry sú vhodné na párty aj na spríjemnenie rodinnej dovolenky, ak máte väčšie deti.

kostrka.jpg
 
Slovensko
Chcete sa dozvedieť viac o našej krásnej krajine alebo chcete, aby sa vaše ratolesti naučili niečo nové zábavnou formou? Toto je pre vás to pravé!
 
Filmové hry
Ste veľkým fanúšikom nejakého filmu? Na trhu je obrovský výber s hrami, ktoré majú filmovú tematiku. Či už milujete Pána prsteňov alebo Star Wars, určite nájdete niečo pre seba.
 
Monopoly
 Sú celosvetovo veľmi obľúbené. Či už u mladších ročníkov, ale radi po ňom siahnu aj staršie generácie. Deti si môžu vyskúšať pracovať s hotovosťou a vyskúšať rôzne stratégie.
 
Scrabble
Chcete si rozšíriť slovnú zásobu zábavnou cestou? Skúste Scrabble. Vašou úlohou je z dostupných písmen v zásobníku poskladať slovo.
 
Last night on Earth
Ak máte radi adrenalín a trochu akcie, bude sa vám páčiť. Vašou úlohou je ubrániť sa pred zombie a popri tom si môžete vyskúšať rôzne stratégie.
 
Dostihy a stávky
Táto hra sa predáva od roku 1984 a stále je veľmi populárna. V tejto hre sa takisto pracuje s hotovosťou a vašou úlohou je, čo najlepšie predpokladať situáciu a riziká, keď nakupujete kone.

dřevěné kostky.jpg
 
Dixit
Má zaujímavý koncept a rozvíja fantáziu. Kartičky neobsahujú text. Úlohou hráčov je správne uhádnuť, ktorú kartičku opisuje rozprávač.
 
Ďalšie hry, ktoré stoja za zmienku sú Osadníci z Katanu, Carcassonne a Krycie mená.
 
Vlastná hra
Ak máte radi kreatívne činnosti, pokojne si môžete vyrobiť vlastnú hru s vašimi pravidlami. Stačí, ak pospájate veci, ktoré máte radi v iných hrách a môžete hrať!
Možno vás tento článok inšpiruje oprášiť svoje staré obľúbené hry a spomenúť si tak pekné chvíle strávené s ľuďmi, ktorých máte radi.

Pozor na prehnané zbavovanie sa kíl

Posted on 9. 5. 2019 by

Človek, ktorý trpí nadváhou a chce s tým niečo urobiť, schudnúť a zhodiť z tuku pár kilogramov má viac možností, ako to dosiahnuť.

břicho

Ľudia, ktorí na to majú prostriedky, si zaplatia profesionálnych trénerov, ktorým sa zveria do rúk. Ďalším stačí zmena stravovacích návykov, zaradení zeleniny ako hlavnej súčasti stravy a zároveň vynechanie „nezdravých“ vysoko kalorických potravín ako sú napr.
– sladené nápoje – rôzne druhy sladkostí – údeniny – biele pečivo
Treba si uvedomiť, že k dosiahnutiu vysnívanej postavy vedie dlhá cesta. K postave, s ktorou nie ste spokojní ste tiež neprišli za takú krátku dobu.
Bude treba z vašej strany veľa sebazaprenia, pevnej vôle, potu, zatínania zubov, ak sa chcete prepracovať k želanému výsledku a zbaviť sa pár kíl. Nie každý je na to pripravený a nie všetci to zvládnu.
Pri každej z diet si človek musí veľa odopierať, po ukončení veľa ľudí podľahne čaru odopieraného, dostaví sa jo-jo efekt a ručička na váhe začne ukazovať hodnoty, ktoré ste mali pred začatím diety.
Je pravidlom, že takéto rozhodnutia(zbaviť sa prebytočných kíl, zmeniť životosprávu, prestať fajčiť) prijíma väčšina z nás najviac koncom kalendárneho roka, v rámci prijatých novoročných predsavzatí. Badať to najmä v posilňovniach, rôznych fitnescentrách.

chůze

Ale už začiatkom februára je badateľný výrazný odliv cvičiacich, ktorí to vzdali. A práve prvé dva, tri týždne sú rozhodujúce a treba vydržať a pokračovať.
Treba však dať pozor! Nie sme stavaní na to, aby sme schudli príliš rýchlo bez zdravotných následkov. Správnou kombináciou cvičenia a vyváženej stravy vieme zhodiť za mesiac 4-5kg bez toho, aby sme ohrozili svoje zdravie.
Radšej si zvoľme dlhšiu cestu, skombinujme správnu životosprávu, vhodný spôsob cvičenia, k tomu vyváženú stravu, myslime na konečný náš cieľ a hlavne majme trpezlivosť.
Nesnažme sa všetko urýchliť. Lebo cesta skratkou nebýva vždy tá najkratšia.

Donkey Kong, Super Mario, Zelda či Metroid- venujme pozornosť Nintendu

Posted on 24. 11. 2018 by

Pojem Nintendo si v dnešnej dobe spájame predovšetkým s prenosným zariadením Switch, poprípade hernou konzolou Wii. Ale história tejto firmy, ich výrobkov a následných úspechov je oveľa bohatšia, nevraviac o tom, že Nintendo sa z pohľadu video-herného priemyslu radilo dlhé roky k takmer bezkonkurenčnej jednotke na trhu a to už v 80-tych rokoch minulého storočia.

nintendo

Ak máte radi videohry, určite vám musí byť známy pojem Donkey Kong. Práve táto, pôvodne arkádová videohra z roku 1981 nám priniesla postavičku s menom Mario. Arkádová hra Donkey Kong bola natoľko populárna, že jej tvorcom (Nintendo) dodala odvahu vytvoriť nové tituly, ktoré by zožali podobný úspech. A práve tu vzniká videohra Super Mario Bros, v ktorej sa v hlavnej úlohe predstavil Mario a na Donkey Konga sa už akosi zabudlo. Videohra Super Mario Bros z roku 1985 bola zároveň hlavným impulzom k obrovskému záujmu o vôbec prvú hernú konzoly od Nintenda s názvom NES z roku 1983. Pôvodne ste si na nej mohli zahrať všetky, v tej dobe nadmieru populárne hry od tohto výrobcu, no o pár rokov celkovo až 714 oficiálnych titulov. Nielen Nintendo, ale aj množstvo iných, napr. Konami, Taito, Sony,,… venovali pozornosť výrobe hier práve pre túto domácu konzolu, ktorá nám nakoniec priniesla tie najpopulárnejšie herné hitovky, dnes už známe legendy.

herní konzole

80-te roky sa blížili ku koncu a začínali sa nové, drsnejšie roky 90-te, ktorých poznávacím znakom bola herná konzola Genesis od Segy. Toto nové zariadenie a jeho tituly poskytovali zážitok v podobe 16-bitovej grafiky, čo bola na tú dobu skvelá novinka. Nintendo ale neutíchlo, naopak. V roku 1991 predstavuje novú 16-bitovú konzolu SNES (Super Nintendo Entertainment System) a mánia začína odznova. Hoci tesne, ale Nintendo sa opäť stane jednotkou záujmu na trhu s videohrami.
O niečo ťažšia doba pre túto firmu nastáva od roku 1995. Nie, že by Nintendo prestalo vyrábať kvalitné zariadenia a hry, skutočne si stále držalo svoju tvár, problém bol niekde inde. V roku 1995 totiž prichádza na trh Playstation od výrobcu Sony a je asi zbytočné opisovať, aký zažil úspech. Nintendo si tak poprvýkrát a to na dlhé roky musí zvyknúť, že na poste kráľa sedí niekto iný, konkrétne firma Sony.

  • Ale Nintendo boj ani zďaleka nevzdáva .

Historické rekonštrukcie

Posted on 30. 8. 2018 by

Typy udalostí
Veľa zámkov, múzeí a iné historické turistické atrakcie využívajú ako súčasť zážitku hercov alebo profesionálnych rekonštruktorov. Títo sa zvyčajne zameriavajú na rekonštrukciu konkrétneho mesta, dediny alebo aktivity v rámci určitého časového rámca. Rekonštrukcie komerčnej udalosti sú zvyčajne choreografované a sledujú scenár.

legionáři

Začíname
Najlepším miestom na začatie je zber informácií. Prečítajte si knihy a používajte internet na získanie podrobných informácií o skúsenostiach, ktoré ľudia z "vášho" obdobia zažívali každodenne. Zistite, čo je pre nich autentické. Sledujte filmy a hry, aby ste dosiahli dobrý pocit z rečových vzorov a zistite, čo majú na sebe, aby ste zistili, aký druh oblečenia by vám vyhovoval. Existujú vzory a webové stránky, kde môžete získať nápady a dať dohromady plány pre váš prvý kostým.

Kostým
Kostým bude samozrejme závisieť od vašej postavy. Jednoduchá sedliacka košeľa vás bude stáť oveľa menej času a peňazí než bohaté kostýmy kráľovnej a generálov. Tiež, či budete to budete šiť sami alebo nie je rozdiel. Často však nie sú to tak materiály, ako je to zložitosť, na čom záleží. Kožené a hrubé oblečenie bude vyžadovať špeciálne ihly. Niekedy je to najlepšie nechať to profesionálom a objednať si, či už z katalógu alebo online.

uniforma

Meče a strelné zbrane
Pri historických rekonštrukciách je potrebné venovať veľkú pozornosť čo sa používalo (alebo čo sa nepoužívalo je dôležitejšie). Zatiaľ čo realistickosť je veľmi dôležitá, reálne môže to mať za následok niektoré veľmi škodlivé nehody. Treba dbať na bezpečnosť a nezabúdať na to, aby zbrane neboli nabité a meče alebo ostré predmety neboli nabrúsené. Taktiež, nezabudnite na povolenia, ktoré musíte mať na to aby ste mohli prevádzkovať túto zábavu. Jedine čo vám potom už len zostáva je sa zabaviť.
Dúfame, že sa vám tento článok páčil a užijeme si spoločne chvíle pri rekonštrukcii historických udalostí.

Domáca zábava na dlhé zimné večery

Posted on 26. 4. 2018 by


Zima napína svoje chápadlá a už onedlho na Jána sa nám začnú predlžovať noci a skracovať dni. Hoci sa to vôbec nezdá, už to takto funguje dlhé stáročia. Na Jána teraz v júni býva najdlhší deň. Hovorí sa, že svätojánska noc má svoju moc. Ale preto sme sa tu nezišli v tomto článku.
Dlhé zimné večery bývajú často nudné. Preto vám prinášam zaručený tip, ktorý vás nenechá nudiť sa. Nuda vás nepostihne ani za svet. Nebojte sa.

mýdlo

MYDLO

Asi si poviete, že čooo mám sa umývať?
Nie, nie, žiadne také. Akože nieže by ste nemohli. Kľudne, môžete, ale to nie je to, čo vám chcem odporučiť.

Výroba mydla

Počas dlhých zimných večerov sa dajú vykonávať rôzne činnosti. Najlepšie sú také činnosti, ktoré sú aj užitočné. Keď človek chce vždy si niečo nájde na robotu. Ale keď náhodou nebudete mať čo, tak skúste vyrábať mydlo. Mydlo sa dá pohodlne vyrábať z mydlovej hmoty.

koupel

Výroba z mydlovej hmoty

Mydlová hmota sa dá kúpiť už aj v obchode, ale väčší výber budete mať na internete. Hlavne si treba vyberať takú, v ktorej nebude veľa nežiadúcich látok, ako napríklad SLS. To je látka vďaka ktorej váš šampón alebo mydlo pení. Ale pena nám nezaručuje, že budeme aj čistý. Je to iba pocit, že sme sa naozaj umyli, keď nám to penili. Mydlovú hmotu si treba vyberať starostlivo, aby vaše mydlo bolo aj dostatočne užitočné pre vás a žiadúce.

Takáto výroba mydla nie je vôbec nebezpečná. Keby ste vyrábali mydlo pôvodným receptom, tak by to nebolo pre vás skoro vôbec bezpečné. Pri takej výrobe sa pracuje so žieravinou s hydroxidom sodným alebo draselným. A pri takej výrobe by ste museli dávať riadny pozor. Mydlová hmota je však úplne bezpečná a už je v podstate zmydelnená. Len si treba starostlivo vybrať, s ktorou mydlovou hmotou budete pracovať.

Neváhajte preto už aj pozrieť ponuku mydlových hmôt, aby ste sa poriadne pripravili na zimu, aby ste mali čo robiť počas dlhých zimných večerov. 

Kúpaliská na Slovensku

Posted on 28. 5. 2017 by

Ktoré kúpaliská sú najlepšie na Slovensku ? Čo v nich môžeme nájsť a čo je ich výhodou ?

Aquapark Dolný Kubín
V tomto aquaparku nájdeme dva tobogány, Jeden väčší a jeden menší. Ďalšou atrakciou je vodný vír, ktorý sa nachádza v strede bazéna. Okolo kúpaliska je mnoho lôžok a nájdeme tu aj veľkú šmýkačku, ktorá vedie priamo do vody. V letnej sezóne je k dispozícii aj vonkajší areál. Nájdeme tu lezeckú stenu, detský bazén, detské ihrisko, lanový park, športové potreby, slnečnú terasu a mnoho ďalších výhod.

bazén

Tatralandia
V Tatralandií nájdeme mnoho tobogánov rôznych dĺžok a farieb. Nájdeme tu aj bazén s barom, skvelá a zábavná výzdoba. Nájdete tu aj vlny, takže za nimi nemusíte cestovať až k moru. Ďalšou zaujímavosťou sú rôzne hry, ako napríklad futbal alebo skákanie na trampolíne. Tatralandia vám ponúkne všetko, čo si len môžete priať. V Tatralandií si zatancujete priamo v bazéne spolu s animátormi.

Lúčky
Liečivé kúpeľné miesto blízko Ružomberka. Zlepšíte si tu zdravotný stav, oddýchnete si a načerpáte mnoho nových síl. Lúčky sa vyznačujú hnedou termálnou a zdravou vodou, ktorá prospieva chrbtici i rozprúdeniu krvi v tele. Nájdete tu úplnú pohodu, masáže a vyliečite svoje telo aj pomocou bazéna s vlnobitím.

voda

Štúrovo
Toto kúpalisko nesie názov Vadaš Thermal Resort Štúrovo. Ponúka nám 6 vonkajších bazénov, tobogánový park, krytú plaváreň i ubytovanie. Bazény, ktoré sa tu nachádzajú sú plavecký, zážitkový, bazén s vlnobitím, perličkový bazén, detský, termálne kúpalisko a podobne. Tiež tu nájdeme vlny a mnoho zábavy. Popri kúpalisku sú rôzne reštaurácie, v ktorých sa dá naozaj dobre najesť.
Kde ste ešte neboli ? Ktoré kúpalisko vyskúšate toto leto ako prvé ? Kde chodíte najradšej ? Veríme, že sme vás aspoň trošku inšpirovali a toto leto si užijete veľa zábavy a vody. 

Originálne miesta na dovolenku

Posted on 28. 5. 2017 by

Túžite po originálnej dovolenke, ktorou sa budete môcť pochváliť svojim blízkym ? Už vás nebaví pozerať na tie isté letenky stále dookola ? Chceli by ste niečo nové? Chceli by ste teplú krásnu a letnú krajinu, ktorá je ako splnený sen ? Neviete čo od tejto krajiny môžete očakávať, pretože jej fotky nie sú vyvesené všade. Ponuka krajín, ktoré sú krajšie ako tie, kde ľudia chodia často.

molo

Cyprus
Cyprus je tretím najväčším ostrovom v stredozemnom mori. Jeho útesy, more a krásna príroda či miesta vás určite ohromia svojou jedinečnou krásou. Miesta, ktoré by vás mohli osloviť sú napríklad Troodos, Nikózia alebo Pafos.

Portugalsko
Hlavné mesto Portugalska je Lisabon. Na západe a juhu túto krajinu obmýva Atlantický oceán a je to krajina, ktorá susedí so Španielskom. Portugalské pláže sú tie najkrajšie na svete. Miesta, ktoré by sa vám mohli páčiť sú napríklad Algarve, Tajo alebo Sintra.

sloup

Kréta
Je piatym najväčším ostrovom v stredozemnom mori a súčastne najväčší ostrov Grécka. Hlavné mesto ostrova je Iraklio a ďalšie miesta, ktoré rozhodne stoja za návštevu sú napríklad Samariá Gorge, Frangokastello a Gramvousa.

Filipíny
Hlavné mesto Filipín je Manila. Filipíny sa nachádzajú v juhovýchodnej Ázii. Určite sa oplatí vidieť krásy tejto krajiny a ako už býva zvykom, priniesť si nejakú tú magnetku. 

Madagaskar
Antananarivo je hlavným mestom tohto ostrova. Leží na východnom pobreží Afriky. Zaujímavosťou je, že Madagaskar objavil slovenský moreplavec Móric Beňovský z Vrbového. Miesta, ktoré by vás mohli zaujímať sú Tôlanaro, Mahajanga a Toliara.

resort

Litva
Hlavné mesto je Vilnius. Je to štát vo východnej Európe a má aj more. Jej najkrajšími mestami sú Palanga, Trakaj a Šiauliai.

Holandsko
Holandsko leží v západnej Európe a jeho hlavným mestom je Amsterdam. Mestami, ktoré stoja za návštevu sú tiež Rotterdam,  Rijksmuseum a Alkmaar.
Tak už viete kam na dovolenku tento rok ?