Rubrika: Móda

Secondhand, ekológie a konzumná rasa

Posted on 12. 10. 2019 by

Ľudia sa snažia poukázať na veľa vecí v dnešnej dobe. Sme veľmi spotrební a uvedomujeme  si  to. Či už ide o veľké spotreby plastu, ktoré môžeme  nájsť  už pomaly všade aj v dnešních módnych obchodoch.  Nylon, polyester a akryl sú tiež syntetické materiály ktoré nájdeme aj v našom oblečení. Číže plast z nich sa vymýva vždy ked perieme oblečenie. Nové veci nám zaplnujú život, byt, priestory, šatníky.  80% z kúpených vecí  sa nikdy nevynosí  a kupujú  sa  stále dalšie a novšie, drahšie a náročnejšie na výrobu. Z ekologického hladiska sú sekáče veľmi spotrebné, spĺnajú potreby a očakávania nakupujúcich.oblečenie v obchode.jpg
Prvý dojem zo Seconhandu býva že v daných strediskách nakupujú len chudobnejší ľudia alebo menej zaobstaraný. Pravda je však opakom. Videla som nespočet spokojných zákazníkov. Mladé stredoškoláčky, pánov v strednom veku, sekretárky, vysokopostavených ľudí. Vždy je možnosť veci znovu vyprať. Podaktoré sú čisto nové nenosené.
Marketing  nevnímame vôbec. Online reklamy, bilboardy, letáky. Všetko toto je marketing. Problém je že marketing vnímame ako prirodzenú vec. Ani ju nespozorujeme a zatial čo idete na nákup jednej veci, skončíte pri preplnenom košíku vecí. Ktoré ani vlastne neviete prečo beriete ale v momentalnom stave v nákupnom stredisku vás lákajú. Následne sa usadíte doma, pozeráte sa naookolo a zisťujete že máte aspoň 3 veci s istou funkciou ako pri tej čo ste kúpili. Sveter, tričko či šaty ktoré si kúpite v priemere od 20 do 30€, vyrábajú deti a ženy v Indii alebo iných chudobenjších krajinách. Tieto mladé slečny a deti platia v priemere 0,30 centov na hodinu. Nehovoriac o nepríjemních a nebezpečních podmienkach, pri čom je dosť veľké riziko sexuálneho a iného napadnutia.  Za posledné roky vznikol pojem „Fair trade“ toto je pojem pre všetko vyrobené tak aby pod týmto pojmom kupujúci vedel že prodkut je vyrobený „férovo“.  Zamestnanec dostane dobre zaplatené, produkt je enviromentálne a ekonomicky schopný. Tým pádom Fair trade prospieva kupujúcemu, predajcovi aj zamestnanovci.  Plus veľký bonus pokiaľ je materiál vyrobený z čisto prirodných, nefarbených látok, bez plasov, škodlivých chemikálií.  Jednoducho prospešný aj pre vás a pre zem.slečna v svetru.jpg
Minimalizmus
Čoraz viacej sa začal presadzovať minimalizmus.
Minimalizmus spočíva v uvedomení si že sme gigantická konzumná rasa ktorej hlavne ide len o vzhlad danej veci. Móda vcelku nás tak pohlcuje že zabúdame na seba samého ako človeka.
Za celý rok nevynosíme ani 80% kúpeného oblečenia. Stále a stále kupujeme dalšie. Vlastný vnútorný pocit pre nás po nakupovaní je ovela uspokojivejší pri dnešnej chaotickej dobre plnej stresu. Kedže dneškajšok sa hemží plnými závilostiami. Všetko môže byť závisloť. AJ nakupovanie. Určite ste sa už prichytili, ked ste vystresovaní nakupovali a cítili ste dobrý pocit, zmiernujúci sa stres a klud. Aj takéto účinky môže mať nakupovnie, či už kozmetiky, oblečenia, nadbytočnéh jedla ktoré nikdy nezjeme.
Takto sa v dnešnej dobe konzumne zabíjame a ani si to neuvedomujeme.
Preto práve teraz prichádza príjemná stredná cesta minimalizmus.
Minimalizmus spočíva v obmedzení nepotrebných vecí. Darovanie ich dakomu kto ich fakt potrebuje. Taktiež nás veľmi rozplytuje prostredie v ktorom pracujeme, žijeme. Veľa farieb. Vecí na jednej kope. Obrovská skupina si priznala že sustredujú a pracujú, žijú a cítia sa lepšia v prostredí ktoré nemá v sebe vela chaotických farieb, prostredie pôsobí otvorenejšie, čistejšie a hlavne kludnejšie. Spočiatku si veci roztriedite do potrebných vecí, veci ktoré si dlho skladujete, majú pre vás len fuknciu „potešenia“. Tým nehovorím že pokial máte oblubených plyšákov, dekoračné veci alebo nejaký spomienkový darček aby ste okamžite utekali z domu a vyhodili ho do toho už tak prepchatého kontajnera vonku. Určite už ste zažili susedky, známe alebo známych ku ktorím ste prišli a hned pri prvej návšteve na vás vybaflo gigantické množstvo zvieracích sošiek, tanierov prepchatých v skriniach. Plné šatníky vecí z ktorích sa následne tešili a flexili ( chváili sa, aspoň trochu do slovníčku mladých pre vás). Jednoducho. Nepotrebujete plnú skrín vecí alebo preplnené dekoračné sety, vázy. Nie až prehnane moc. My ako spoločenské bytosti sa strácame až moc vo svojích záľubách alebo veciach ktoré nás tešia. Prejedanie sa, nakupovanie rozmerných vecí z rozmaru. V určitej časti sme sa zasekli pri spoločenskom rebríčku „ čím viac tým lepšie, čim viac týmbohatšie poôsobenie“. Treba si uvedomiť že nemusíme vôbec mínať desiatky tisíce eur ročne na veci ktoré nám zbytočne doma stoja. Padá na nich prach a my ich máme ako potešenie len v našej hlave. Jediná objemná vec čo sa nachádza u mňa v byte je veľká knihovnica plná kníh. Áno mohli by ste povedať že sa dajú kupovať online. Knihy sú proste knihy. Čo sa týka oblečenia toho nevynosíme nikdy toľko koľko si kúpime. To je proste fakt ktorý nejde poprieť. Vtipy na ženy sú časté a vieme prečo. Spoločnosť nadiktovala ženám a dospievajúcim slečnám zoznam do života. Sukňe, punčochy, šaty, topánky, blúzky, šperky a milion riaseniek, a to ani nehovorím aký boom je ohladom podprseniek a pushupkách. Povedzme si narovinu, v XXL balíku. Každú jednu vec treba po minimálne 20 krát v šatníku inak nieje efektívna. Žena nakupuje, oblečie sa a dostane kompliment. Slečna si následne príjde spoločnosťi prospešná, muža prezentujúca a cíti sa lepšie. Mladé dámy. Poviem vám že absolutne nepotrebujete make up a boli by ste úžasné aj vo verci. A toto platí pre každého. Skúste si doma urobiť poriadok, vytriediť veci ktoré vám dlho stoja v šatníku a v celom dome a uvidíte že sa budete cítiť lepšie a nebudete až tak konzumný.

Kvety milujú pásiky

Posted on 30. 1. 2019 by

Ak patríte k ženám, ktoré sa obliekajú takpovediac klasicky a experimentovanie nie je vo vašej obľube, pravdepodobne by vám ani nenapadlo skombinovať kvetované tričko s pásikovanou sukňou. Tieto kombinácie však k sebe neskutočne  pasujú. Preto sa nebojte a skúste kombinovať.

krása
 
Odvážne ale s mierou
 
Skombinovať dva kúsky oblečenia, s rôznymi výraznými vzormi, chce trošku kreativity, no zároveň i opatrnosti. Základným pravidlom je, že k spolu ladia iba dva takto výrazné kúsky. Zvyšok vášho outfitu musí byť jemný, nevýrazný a ladený do jednej farby, maximálne do niekoľkých jej odtieňov.
 
Ak si oblečiete napríklad tričko s výraznými a farebnými kvetmi, môžete ho zladiť so sukňou s pásikmi, štvorcami trojuholníkmi, alebo bodkami. V tomto prípade si vyberte jednu farbu, ktorá bude vo vašom oblečení prevládať. Ak je podklad vášho topu fialový, snažte sa siahnuť po topánkach rovnakej farby, to isté platí aj o kabelke, poprípade iných doplnkoch a kúskoch oblečenia. Ak by ste si k takejto odvážnej kombinácií obuli ešte vzorované topánky, či výraznú kabelku, výsledok by nebol príliš estetický.

dívka
 
Kroťte sa v doplnkoch
 
Obzvlášť opatrná by ste mala byť v doplnkoch. K týmto kombináciám noste jemné a malé šperky. Úplne nevhodné sú napríklad veľké korále, výrazné prstene, alebo opasky. Ak zvyknete nosiť klobúky, alebo iné pokrývky hlavy, môžete siahnuť po takzvaných XXL kúskoch. Miernite sa však vo farbách. Nič nepokazíte ani vtedy, ak sa na doplnky vykašlete. Outfit zložený z kombinácie dvoch vzorov, je už sám o sebe dostatočne výrazný.
 
A čo farby?
 
Povolené je v podstate všetko. Najlepšie vyniknú spomínané kombinácie, teda kvety a geometrické tvary. Nemusíte sa však báť aj iných vzorov. Napríklad farebné papagáje, fľaky, ovocie, či budovy. Najlepšie urobíte, ak bude jeden z kúskov pestrofarebný a druhý ba v dvoch farbách. Tie nemusia byť extrémne kontrastné. Napríklad taká tmavomodrá sukňa so svetlomodrými pásikmi je ideálna.

Kožená bunda je nevyhnutnou súčasťou našich šatníkov!

Posted on 11. 4. 2018 by


Kto by ju nemal? Dá sa zohnať skoro v každom obchode s oblečením. Veľa druhov, materiálov, farieb aj strihov. Jednoducho každý si v tom obrovskom množstve tovaru vyberie tú svoju, ktorá mu bude najviac sedieť. Kožená bunda sa hodí proste každému!

kožená bundfa

·         Čierne, hnedé, sivé, modré, biele… Je ich predsa toľko na výber, že sa  často ani nevieme rozhodnúť, ktorú vlastne chceme. V takých prípadoch rozmýšľame takticky. K čomu by sa mi hodila táto modrá?  Neušpinila by sa hneď táto biela? Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, vsaďte na klasickú ČIERNU. Rozhodne ňou nič nepokazíte, dá sa kombinovať s čímkoľvek a ak ste ochotní dať za ňu väčšiu sumu, kúpte si radšej takú z pravej kože, ktorá vám vydrží omnoho dlhšie!

·         Kožená bunda sa dá nosiť ako elegantný, ale aj športový kúsok. Preto sa nebojte experimentovať. Je výborným doplnkom ako farebného, tak aj čisto čierneho outfitu, nebojte sa fádnosti čierna vyzerá veľmi dobre, keď viete ako ju nosiť. Kožená bunda sa tiež hodí k sukniam, rifliam, nohaviciam, šatom, teniskám, ale aj k lodičkám. Výber je len na vás, dá sa kombinovať skutočne so všetkým.

·         Nedržte sa pravidla, že si musíte bezpodmienečne kúpiť bundu vašej veľkosti. Tak ako mnoho farieb, táto bunda môže mať aj mnoho rôznych strihov a jedným z nich je práve tento „oversized“. Skúste siahnuť po voľnejšom strihu, ktorý nebude pôsobiť len ležérne, ale aj veľmi elegantne. Ideálne je kombinovať ju k voľnejším džínsom, vysokým čižmám, sukniam či šatám. Máte nespočetné veľa možností!

modelka

·         Tieto bundy sa vyrábajú nie len v zemitých, typických farbách, ale dnes sú veľmi moderné aj pestré pastelové farby, ktoré váš outfit oživia na nespoznanie! Skúste si teda k čiernym šatom a čižmám, alebo čiernym nohaviciam a lodičkám zaobstarať napríklad sýto červenú koženú bundu! Môžete ju kombinovať aj s bielou alebo sivou farbou a v kombinácii napríklad s veľkými okuliarmi, či kruhovými náušnicami. Váš outfit bude pôsobiť elegantnejšie a odvážnejšie.