Rubrika: Technika

Ženský prístup k technike

Posted on 11. 11. 2019 by

Mnohokrát sa technika spája najmä s mužmi, ktorý jej rozumejú a majú pre ňu väčší cit. Dokonca aj čo sa týka štúdia technických smerov prevažuje štúdium mužov. Mnoho teórii sa prikláňa k tomu, že muži to jednoducho majú zakorenené v sebe. Je to pre nich prirodzené. Tak ako je pre nás ženy prirodzený napríklad záujem o módu a podobne. Nič však nie je jednoznačné. Tak ako majú niektorý muži veľmi radi módu, tak môžu mať aj ženy záujem o techniku. Dokonca v nej vynikať.

projekt

Môj osobný prístup k technike je celkom rezervovaný. Mám pred ňou rešpekt a taktiež sa prikláňam k názoru, že chlapi to majú jednoducho lepšie nastavené ako my. Niekedy mám pocit, že to mám v mozgu úplne inak nastavené a že jednoducho nie som stavaná na to pochopiť a porozumieť technickým veciam. Samozrejme, že nie úplne, rozumiem im ale musím vynaložiť viacej snahy. Chlapom to ide viac prirodzene, majú pre to cit.

Ak sa už však nájde žena, ktorá sa technike rozumie je to naozaj prelomové a prekoná mnohých. Musí mať pre to predpoklady a musí jej to ísť prirodzene. Už pri začiatku štúdia sa ukáže, či je na to stavaná alebo nie. Ak ide napríklad o štúdium strojárskych odborov, ktoré sú mimoriadne náročné je potrebná silná dávka odhodlania. Takéto ženy sú väčšinou jediné vo veľkej skupine mužov.
Už mnohé štúdie sa venovali skúmaniu mužských a ženských mozgových buniek. Je prirodzené a jasné, že sa od seba odlišujeme. Každý z nás má talent na niečo iné a každý sa rozumie iným veciam. Ženy sa častejšie orientujú na sociálne smery pri štúdiu, majú v tom väčšie schopnosti. No ani ja sama nemôžem povedať, že sa technike vôbec nerozumiem.

stroj

Ženský prístup k technike je mnohokrát obmedzený a je to pre nás náročné. Nemali by nás však muži podceňovať ale dať nám šancu prejaviť sa. Len tak sa posunieme ďalej v našich vedomostiach.

Výroba pneumatík

Posted on 2. 2. 2019 by

No autách jazdíme každý deň. Každé ráno nasadneme do našich vozidiel, otočíme kľúčom, zapneme klimatizáciu či kúrenie, pustíme si rádio, stlačíme spojku zaradíme spiatočku a vydáme sa na cestu. Ročne najazdíme tisícky kilometrov bez toho aby sme sa zamysleli ako naše vozidlá fungujú. Pre niekoho nezaujímavé, no pre bezpečnosť jazdy veľmi potrebné sú najmä pneumatiky. Každým dňom sa vyvíjajú nové technológie a sprísňujú sa kritéria, aby každá pneumatika spĺňala normy a vozidlo udržiavala v rovnováhe. Jej úlohou je tiež vyvolávať čo najmenší odpor s vozovkou, odvádzať vodu pri daždi a čo najviac znižovať emisie. Za výrobou jednej pneumatiky stojí veľké množstvo technikov, strojov, operátorov a dodávateľov. Množstvo ľudí ani len netuší akým spôsobom finálny produkt vznikne. 

pneumatiky
 
Miešanie                                 Na Slovensku je niekoľko fabrík, ktoré sa zaoberajú výrobou gumy. Viaceré univerzity tiež ponúkajú odbor, ktorý sa zameriava práve na polyméry a gumu. Prvým stupňom prípravy je miešanie. Hlavnou zložkou je kaučuk, či už prírodný alebo syntetický. K nemu sa v mixéroch pridávajú ďalšie suroviny, ako napríklad sadze, ktoré zabezpečujú čiernu farbu pneumatiky. Takáto hmota prejde cez valce, chladí sa a nechá sa vy tvrdnúť. Z nej sa potom vyrábajú ďalšie polotovary . 

disky
 
Finálny produkt                      Pneumatika sa skladá z behúňa čo je vrchná časť ktorá prichádza do kontaktu s vozovkou, vnútornej gumy, ktorá zabezpečuje výstuž, a bočnice, ktorá musí byť odolná voči nárazom a pretrhnutiu. Jednotlivé polotovary sa spájajú do jedného celku. Takto vzniknutý plášť musí byť vylisovaný v špeciálnych lisoch, v ktorých sa nachádzajú formy s rôznymi tvarmi dezénu. 
 
Testovanie                              Každá jedna pneumatika musí byť testovaná. Prechádza záťažovými testami, testom opotrebenia a hodnotí sa tiež vizuálny stav. Následne môže byť prevezená k ďalšiemu dodávateľovi.

Trojica najdostupnejších smartfónov tohto roka

Posted on 30. 8. 2018 by

Motorola Moto G6
Motorola zasiahla vysoko s prvými štyrmi generáciami moto G, ale s Moto G5 sa poprvýkrát popálila. Toto bol prvý telefón s označením G, ktorý sa na tomto zozname nedostal, ale Moto G6 vrátila firmu späť na svoje víťazné priečky v roku 2018.

mobil

Stručne povedané, Moto G6 je ohromujúci  dostupný smartfón. Fotoaparát je ideálny – kvalita obrázkov je úžasná z hľadiska toho, že ide o lacný telefón. Softvér je plný doplnkov vďaka vzhľadu a atmosfére Android.
Kľúčové vlastnosti: Procesor Octa-core 1.8GHz, Displej: 5.7 palcov, Vnútorná pamäť: 32 GB, fotoaparát 12 megapixelov, predný 5 megapixelov, operačný systém Android 8.0

Samsung Galaxy j5 2017
Spoločnosť Samsung má skvelý pokrok v tvorení  fantastických cenovo dostupných mobilných telefónov. V posledných  rokoch je to rad spoločnosti J-série a Galaxy J5 nie je výnimkou. Nielen, že nový J5 má obrovskú životnosť batérie, ale displej Super AMOLED – je jednoducho špička.  Aj výkon fotoaparátu zaznamenal výrazný upgrade, ktorý je dokonalý na to, aby vám dokázal vytvoriť vynikajúce snímky.
Kľúčové vlastnosti: Procesor Octa-core 1.6GHz, displej: 5,2 palca, vnútorná pamäť 16 GB, fotoaparát  13 megapixelov, operačný systém Android 7.0
Honor 9 Lite

Honor nie je práve najväčšou značkou smartfónov na Slovensku, je to vlastne odraz Huawei , ale 9 Lite by sa rozhodne nemal prehliadať. Najnovší telefón značky Honor je vybavený so špičkovými špecifikáciami a elegantným reflexným dizajnom, ktorý má výbornú viditeľnosť na slnku.

aplikace

A to nie je všetko. Zatiaľ čo v moto G6 nemusí mať rovnakú zdatnosť v oblasti fotografovania, rozlíšenie Honor 9 Lite s dvoma kamerami je vynikajúce a zachytáva jasné detailné informácie o vašich snímkach. Jediným problémom a dôvodom, prečo nie je na prvej priečke nášho zoznamu je, že jeho životnosť batérie nie je taká dobrá ako u konkurencie.
Kľúčové vlastnosti: Procesor Octa-core 2.3GHz, displej 5.7 palcov, pamäť: 64 GB, fotoaparát 13 megapixelov, predný 2 megapixely, operačný systém Android 8.0

Ako sa zabaviť na internáte, keď nejde internet?

Posted on 20. 6. 2018 by

Niekedy sa však stane, že aj na internáte nejde internet a študenti sú vtedy stratení, pretože nemajú čo robiť. Samozrejme, netýka sa to tých, čo majú internet v telefóne, hoci takých je už väčšina. Bohužiaľ. Potom sa to šíri ako vírus a za chvíľu na zemi nezostane človek bez internetu v telefóne. Česť výnimkám. Ja som jedna z nich J, takže česť mne. Preto vám prinášam zopár nápadov:

staré knihy

1.       Kniha– Dobrá kniha nikdy nie je zlá. Čas, ktorý strávite pri čítaní knihy je naplno využitý. Trénujete si svoju pamäť, oči a vzdelávate sa. Oveľa lepšie ako čítanie článkov na internete. Z každej knihy si môžete odniesť to svoje, ktoré sa vám zíde v ďalšom žití života. Ja za týždeň stihnem prečítať aj dve knihy a to ich čítam len po večeroch, keď nemám nič iné na práci. Nejaké dve – tri hodinky denne. Možno ani to nie. Samozrejme, čítajte tak, aby ste si z tých kníh aj niečo pamätali.

piškvorky

2.       Krížovky, osem-smerovky alebo sudoku– ďalšie skvelé vymoženosti dôb minulých, ktorými si krátili čas naši rodičia alebo aj naši starí rodičia. Čas pri lúštení krížoviek a podobných lúštenín je plne využitý, pretože sa vám odmení dobrou pamäťou aj vo vyššom veku. Čím viac budete lúštiť, tým viac budete vedieť. Na začiatok si vyberte ľahké krížovky, aby ste neboli hneď zo začiatku sklamaní. Aby vás to neodradilo hneď na začiatku. Nebojte sa, časom sa dostanete aj k tým ťažším a ťažším krížovkám, osem-smerovkám a sudoku. Sudoku som však ešte stále neprišla na chuť a príde mi to veľmi ťažké.

3.       Spoločenské hry – ak vás nuda kvári viacerých nie je nad to zaobstarať si nejakú spoločenskú hru. Hoci aj nebude vzdelávacia, na zábavnej sa môžete výborne nasmiať. Určite viac ako keby ste sa každá sama dívali do svojho telefónu. Samozrejme, ak ste na internáte sama veľmi vám tento tip nepomôže.

4.       Varenie. Na internáte často bývajú aj kuchynky aspoň s jedno alebo dvojplatničkou. Svoje kuchárske schopnosti sa môžete snažiť zlepšovať aj tam. Nezáleží na tom, čím začnete. Dôležité je začať.

křížovky

Tieto predchádzajúce tipy sa dajú využiť, keď vonku nie je príjemné počasie a vy radšej strávite čas vo vnútri. No, ak je vonku krásne počasie, oplatí sa tráviť čas vonku. Na čerstvom vzduchu, na slniečku. Určite si vymyslíte nejaký výlet, kam by sa dalo ísť na prechádzku, prípadne si požičať bicykel alebo podvečer sa ísť okúpať. Rátam s tým, že na internáte ste ostali preto, že cez deň chodíte do práce, aby ste si cez prázdniny niečo zarobili.