Rubrika: Cestovanie

Zbaľte sa a vycestujte!

Posted on 16. 7. 2019 by

Vycestovať môže byť úplne jednoduché, ale nie pre každého. Pre niekoho je to každomesačnou rutinou, pre niekoho hrôzou, ktorú je schopný vykonať iba raz do roka a zvyčajne na tom istom mieste. Cestovanie je však najmä pre mladých veľmi lákavé a v dnešnej dobe, kedy sa skoro všade dokážete dostať za pár drobných, aj dostupné. Nemajte teda strach z cestovania a začnite si vo voľných chvíľach užívať výlety nie len do okolia, ale aj za hranice vášho mesta, či do zahraničia.

cestování.jpg

Pokiaľ sa práve nechystáte na dvojtýždňovú dovolenku pri mori, mali by ste vedieť, čo bude vhodné si zbaliť na niekoľkodňový výlet, prípadne výlet, pri ktorom sa každé ráno budete zobúdzať na inom mieste a objavovať nové krásy. Je tiež dobré si dopredu naštudovať, do akej krajiny idete, aké zvyky a zákony tam platia, aby ste neostali prekvapený. Nemusíte so sebou ťahať ťažké kufre, či tašky, stačí sa zbaliť do väčšieho ruksaka, ktorý budete mať všade so sebou. Ako na to?

batoh.jpg

 • Doklady – jedna z najdôležitejších vecí, bez ktorej sa nikde nepohnete. Letenky, doklady, prípadne iné dokumenty, ktoré musíte mať so sebou.
 • Peniaze – nie len kartu, ale aj hotovosť. Nikdy neviete, kedy budete potrebovať niečo nutne kúpiť, ale nebude sa dať platiť kartou. Ak idete do krajiny, kde je iná mena, nezabudnite si peniaze vopred zmeniť.
 • Lieky – ak nutne musíte brať lieky, bez ktorých sa nezaobídete, nezabudnite na nich. Tiež si zoberte niečo na bolesť hlavy, či brucha, čo by ste v rýchlosti nedokázali zohnať.
 • Oblečenie – spodná bielizeň, pár náhradných tričiek a nohavíc. Na niekoľkodňový výlet vám to úplne vystačí. Nejdete predsa na módnu prehliadku. Prípadne nezabudnite plavky ak viete, že sa budete kúpať.
 • Voda – nie je na škodu mať so sebou fľašu vody, ktorú si dnes kdekoľvek môžete doplniť. Pitný režim je základ.
 • Hygiena – základné hygienické pomôcky, ako zubná kefka, pasta, či hrebeň do vlasov nesmú chýbať.
 • Niečo na voľné chvíle – ak viete, že budete dlho cestovať vlakom, či lietadlom, zoberte si svoju obľúbenú knihu, aby ste využili čas.

Ako cestovať s malým dieťaťom lietadlom a nezblázniť sa?

Posted on 25. 5. 2019 by

V našich zemepisných šírkach je bežné cestovať s deťmi vlakom, alebo cestovať autom. Cestovanie lietadlom patrí do výnimočných situácií, na ktoré sa väčšinou rodičia aj patrične pripravujú a informujú.
Ak chcete začať cestovať s deťmi je veľmi dôležitá Vaša odvaha a odhodlanosť. Nemôžete sa báť a cítiť neisto a očakávať, že Vaše dieťa bude v pohode. Dobré je začať vo veku, keď už máte dieťa ako tak odsledované a viete asi ako zvláda dlhšie presuny, cestovanie autom, vlakom (cestovanie lietadlom nie je tak bežné). Praktické je poznať, ako dieťa reaguje nie len na zmeny prostredia, ale na zmeny celkovo.

vyúka

Bezpečnosť

Nenechávajte nič z hľadiska bezpečnosti na náhodu. Pred cestou seba a aj dieťa určite poistite. Zistite si dostupnosť lekárov a zdravotníckych zariadení v cieľovej destinácii. Leťte do stabilných oblastí. Informujte sa o potrebe očkovania a o možných prenosných chorobách. Vybavte sa základnými liekmi na teplotu, hnačky, kašeľ, soplík, problémy s očkami.

Výber letu a iné praktické informácie

Čo sa týka letu, vyberajte nočné lety, keď je dieťa po celom dni unavené a je väčšia šanca, že zaspí. Snažte sa mať čo najmenej prestupov a ak už, tak čo najkratšie. Samozrejme, tak, aby ste stihli dôjsť k ďalšiemu lietadlu.
Overte si u príslušnej leteckej spoločnosti, aké majú podmienky cestovania s deťmi lietadlom. Väčšinou býva kočík a druhé potrebné náčinie, napríklad autosedačka, v cene letenky. Zamerajte sa aj na to, s akým kočíkom môžete ísť až k lietadlu a ktorý už je potrebné odovzdať, keď sa robí check in. Väčšinou športové a golfové môžu ísť až k lietadlu. Ak cestujete s vaničkou, tá sa zvykne odovzdávať už skôr. Kočík si zabezpečte cestovnou taškou určenou do lietadla, alebo klasickým zámkom, ak sa rozkladá na dve a viac častí. Môžete ho aj olepiť, aby sa nepoškrabal pri manipulácii.

kufřík

 • Príďte na letisko s dostatočným predstihom
 • Zabaľte si rôzne snacky, jedlo a vodu
 • Do lietadla dajte dieťaťu čiapku a hrubšie oblečenie (kvôli silnej klimatizácii)
 • Vezmite si dostatočné množstvo plienok
 • Hračky.Najlepšie obľúbené, alebo úplne nové, neopozerané.
 • NosičVám uľahčí minimálne nastupovanie a vystupovanie z lietadla, keď ste bez kočíka a potrebujete ruky na manipuláciu.

Cestovanie na motorke

Posted on 25. 5. 2019 by

Mnohí vyznávači adrenalínových zážitkov majú v obľube jazdu na tomto rýchlom stroji. Dych berúci zážitok z pocitu zrýchlenia a pri tom neustály bezprostredný kontakt s okolitým svetom vám neposkytne žiadne auto. Jazda má však svoje pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať, ak chcete bezpečne doraziť do cieľa svojej cesty. Ktoré sú to?

motorka.jpg

 1. Majte svoj stroj v dokonalom stave

Akákoľvek nedbalosť vás môže stáť život – či už stav pneumatík alebo stav bŕzd. Reťaz majte vždy správne namazanú
 

 1. Nezabudnite na správnu výstroj

Na svoj stroj by ste mali sadnúť len ak ste správne vystrojený – zvárač si tiež dáva ochranu pred oči, či stavbár prilbu v práci. Nikdy neviete, čo sa môže stať a i ten najmenší pád vás môže škaredo poznačiť, ak nemáte správne čižmy, či jazdeckú kombinézu. Jazdecká prilba je samozrejmosť
 

 1. Snažte sa dodržiavať predpísanú rýchlosť

Ak už z križovatky odpálite po zadnom, ďalej skúste jazdiť ako ostatní účastníci cestnej premávky. Je to určite super pocit mať pod palcom taký výkon, ale ak to stádo koní pod sebou chcete poriadne prevetrať, zaplaťte si jazdu na okruhu a tam môžete vypustiť džina z fľaše
 

 1. Predbiehajte bezpečne

Dodržujte dostatočný bočný odstup pri predbiehaní auta idúceho pred vami, nesnažte sa mu stupačkou zanechať ryhu na dverách. Navyše, existuje vysoká pravdepodobnosť, že začne predbiehať vozidlo idúce pred ním a vás vôbec neregistruje

závodní motorka.jpg
 

 1. Svetlo majte vždy zapnuté

Uvedomte si, že silueta jazdca na motorke v spätnom zrkadle je veľmi malá a svoju šancu na to, že vás vodič idúci pred vami bude registrovať zvýšite zapnutým stretávacím svetlom
 

 1. Jazdite tak, ako keby v zákrute pred vami bol vyliaty olej na ceste

Opatrnosť, opatrnosť, opatrnosť. To je základ bezpečného prejazdu zákrutami.
 

 1. Počítajte s vysokou pravdepodobnosťou, že šofér na bočnej ceste pripájajúcej sa na hlavnú vám prednosť nedá a vojde vám do cesty

Berte to ako fakt. Štatistiky čiernej kroniky vám to len potvrdia
 

 1. Pozor na biele čiary

Chemické zloženie farby vodorovného dopravného značenia – či už prerušovaných alebo neprerušovaných čiar,  prechodov pre chodcov – namiešal určite nepriateľ vyznavačov jednej stopy. Pozor na to, šmýka sa
Dodržaním týchto pár pravidiel zminimalizujete možnosť, že sa stanete účastníkom dopravnej nehody a užijete si jazdu na vašom tátošovi v zdraví a v poriadku

Gastronómia v Portugalsku

Posted on 25. 5. 2019 by

Na raňajky sa vydajte najlepšie do kaviarne, obchode s pečivom(pastelaria) alebo do cukrárne(confeitaria), kde si môžete kúpiť syrový či šunkový sendvič, croissant, toast, prípadne iné cukrovinky.

Portugalské občerstvenie je dostupné po celý deň e jeho klasická ponuka zahŕňa fritované mäsové nugety, treščie karbonátky, plnené šatočky samosa, pečivo z odpaľovaného cesta plnené klobásou(pasteis de carne). V niektorých kioskoch môžete zahliadnuť čiernu tabulu s dennou ponukou, poprípade ceduľu s nápisom petiscos či comidas, čo je vlastne portugalská verzia španielskych tapas. Tieto malé predjedlá sú podávané hlavne za studena, napríklad krevety, sardinky, slimáky, pečené chobotničky, nakladané semená vlčieho bôbu či smažené sladké papričky.

puding.jpg

Stravovanie v reštauráciách je cenovo dostupné, takže veľa miestnych ľudí tu trávi obedy a víkendové rodinné večere. Štandardná ponuka je viac menej jednotvárna a ceny sa líšia v závislosti na lokalite.
Portugalské špeciality
Mnoho hlavných jedál pozostáva z polievok. Hustý zeleninový krém so zemiakmi a klobásou je veľmi sýty. K typickej juhoportugalskej špecialite patrí  sopa a alentejana, cesnaková polievka s vajcom a chlebom .
V pobrežných oblastiach sú na prvom mieste kraby, krevety, sépie, mušle a ďalšie morské plody. Najtypickejší pokrm sa pripravuje z nasolenej sušenej tresky(bacalhau). Patrí medzi národné jedlo, ktoré sa dá pripraviť na rôzne spôsoby- s vareným vajcom a čiernymi olivami, zapečené v koláči či upečené na grile. Taktiež pečené alebo grilované sardinky sú veľmi chutné a typické hlavne pre región Algarve.

sardinky.jpg

Medzi najväčšie sladké delikatesy patria ovocné koláčiky s vanilkovým krémom(pasteis de nata), tvarohové koláče ala Sintra, vaječné pečivo(palha de ovos), piškótové koláče so sladkou polevou(bolo de anjo) a taktiež široká škála mandľových oplátok a marcipánu. Vynikajúcim zákuskom je tiež mäkký chlebík z kukuričnej múky a medu(broa de mel).

Zažite Cyprus na vlastnej koži

Posted on 10. 5. 2019 by

Pre mnohých Slovákov je táto krajina akousi neprebádanou neznámou. Kedysi sa sem chodilo za zárobkom avšak odkedy padla mena akoby sa znížil i záujem našincov cestovať na tento ostrov.
Ak sa chcete o ňom dozvedieť viac, čítajte ďalej a garantujeme vám že sa sem budete chcieť pozrieť,. Táto krajina je napodiv rozdelená na dve časti, grécku a tureckú, pričom je rozdelené i hlavné mesto Nikózia. Do gréckej časti vám bude stačiť občiansky preukaz nakoľko patria do Európskej únie, do tureckej sa už bez pasu nedostanete. Čo sa týka polohy, krajina je najbližšie k Turecku alebo potom k africkým krajinám ako Egypt či Libanon takže o slnečné a teplé dni je tu už len z hľadiska polohy postarané. Obmýva ho Stredozemné more ktoré je v lete vyhriate na dokonalé kúpanie.

cyprus

Na Cypre môžete stretnúť dovolenkovať i mnohých podnikateľov ktorí si tu založili firmy, pretože krajina je známa hlavne pre svoje výhodné daňové poplatky.
Od Grécka je krajina o niečo vzdialenejšia avšak cítiť tu i vplyv tejto kultúry. V celej krajine cítiť vplyv starodávnej osmanskej ríše i čo sa historických pamiatok týka. Čo sa týka gastronómie je trochu orientálnejšia, ako je i grécka či turecká kuchyňa. Pochutíte si tu na teľacine, jahňacine, kebabe, tzatzikoch ale i na morských plodoch a skvelých rybách ako sme u prímorských zemiach zvyknutí.
Dezerty sú zväčša veľmi sladké ako napríklad chalva či baklava kde nájdete množstvo orechov a medu. Turecké príslovie hovorí jedz sladko, ži sladko a tým sa asi inšpirovali i pri vytváraní dezertov.

přístav

Čo sa týka suvenírov ktoré by ste si mali odniesť, sú to predovšetkým pochutiny ako med, orechy či rôzne druhy sladkostí.
Ak sa chcete vyhnúť davu turistov zo západnej Európy, mali by ste sem zamieriť v júni alebo v júli. V auguste sú už uličky zväčša preplnené najmä dovolenkármi zo západu a i reštaurácie či kaviarne bývajú preplnené.
Ak chcete zažiť orientálnejšiu alebo exotickejšiu dovolenku v európskych rozmeroch, určite odporúčame vyskúšať túto destináciu

Čo vidieť v Bangkoku?

Posted on 26. 1. 2019 by

Už ste si zakúpili letenku a vlastne ani neviete čo tam máte robiť a čo vidieť? Ponúkame Vám niekoľko tipov čo sa oplatí aspoň raz v živote vidieť?

 1. Sak Yant – magické tetovanie

Stojí za to vedieť , že Sak Yant znamená vzdanie sa alkoholických nápojov a iných obmedzení. Výlet do chrámu Wat Bang Phra z Bangkoku za čarovným tetovaním zaberie viac ako pol dňa.

bankog

 1. Železničný trh Maeklong

Trh sa nachádza v blízkosti Bangkoku. Dostanete sa k mini-basu, autobusu alebo taxíku.Na túto cestu budete potrebovať  jeden celý deň.

 1. Plávajúci trh Talingchan

Chutné jedlo – to je dôvod, prečo stojí za to ísť na trh Talingchanu. A tiež preto, že nie je preplnený turistami a zachoval si svoju atmosféru. Tretí argument je jednoduchý – trh je veľmi blízko k Bangkoku, je malý a cesta trvá len pol dňa.

 1. Monkey Temple 180 km od Bangkoku

Ak máte v Bangkoku jeden celý deň navyše a chcete vidieť mesto opíc, navštívte  chráme opíc Lopburi.

 1. Starobylé mesto Ayuthaya

Výlet do Ayutthaya môže trvať od polovice do celého dňa. Miesto je veľmi chladné. Môžete sa tam dostať taxíkom alebo mini basmi z ulice Khao San Road alebo pamätníka víťazstva.

 1. Thajsko najlepšia pláž na 3 hodiny jazdy od Bangkoku

Je tu jedna vec, ktorej je pre mňa ťažké uveriť, ale je to tak. Jeden z mojich najobľúbenejších pláží v Thajsku sa nachádza v Pattaya a konkrétnejšie na Koh Lan. A to znamená, že ak ste v Bangkoku a neviete kam ísť na 2-3 dni, potom si môžete zariadiť nerealistické stretnutie na vysokej úrovni s úsvitom na prahu dreveného bungalovu na úplne opustenej pláži s čistou vodou a azúrovým morom.

budha

 1. Galérie

V Bangkoku, veľa rôznych umeleckých galérií a výstav. Zvyčajne sa na ne dostávam náhodou – jednoducho chodím, vidím a vstupujem. Jedno zo zaujímavých miest – Bangkok Art & Cultural Center – sa nachádza na Národnom štadióne BTS, priamo oproti MBK. Tam sú vždy nejaké výstavy a podujatia.

Ako šetriť prírodu?

Posted on 4. 12. 2018 by

Človek potrebuje pre svoj život nevyhnutne kyslík, vodu. Bez kyslíka by sme nedýchali, bez vody by sme zahynuli. V poslednej dobe silnejú aktivity pre záchranu životného prostredia, pre záchranu prírody.
Nie sú to už len ojedinelé hlasy „zelených „ alebo občianskych združení. Pribúdajú našťastie aj hlasy politikov, ktorých sme si do zákonodárnych zborov zvolili. Oni sú predkladateľmi a tvorcami zákonov. Ktoré bezprostredne vplývajú na vývoj krajiny a ráz životného prostredia.

lesní cesta

Medzi lídrov v tomto smere patria hádam severské krajiny. Správajú sa ekologicky k svojej krajine. Ekologicky vyrábajú elektrickú energiu a teplo. Švédi chcú byť prvou bezfosílnou krajinou na svete. Chcú ako prvý na svete všetku energiu vyrábať iba z obnoviteľných zdrojov.

Aj u nás sa ľady pohli. Vláda schválila koniec dotácie ťažby hnedého uhlia po roku 2023. Tento rok bude asi znamenať aj koniec výroby elektrickej energie v Novákoch. Na druhej strane ale už budúci rok majú byť odovzdané dva bloky jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Ekologickejšie ? V okamihu prevádzkovania elektrárne určite áno. Do ovzdušia nevypúšťajú žiadne škodlivé exhaláty. Keď je bezporuchový stav- vtedy je táto výroba zdanlivo priaznivejšia. Čo však pri výmene paliva? Kam ide čiastočne vyhoreté palivo z jadrových elektrárni ? O tom sa hovorí málo. Faktom ale je, že ho nevieme likvidovať. Iba uskladňovať.
Nároky na množstvo vyrobenej energie stúpajú. Tvárime sa ekologicky, keď chceme mať autá bez exhalátov. Podpora elektromobility je veľká. Odkiaľ ale vziať elektrickú energiu ?

květy

Greenpeace bude protestovať aj proti malým vodným elektrárňam, aj proti veterným aj proti solárnym. Elektriku však všetci chceme.Musíme voliť menšie zlo. Nemôžeme zastaviť jej výrobu.
Všetko má dopad na prírodu aj na nás. Ak chceme prežiť, musíme sa správať ekologicky, ale nesmieme ísť až do extrémov.

Turistika v Maďarsku

Posted on 7. 9. 2018 by

Maďarsko je vyobrazenie Európy v najlepšom svetle a zároveň snom cestujúceho. Jej mestá sú natoľko elegantné a slávnostne uznané za architektonické hlavné mestá, ale zároveň nie sú preplnené davmi zvedavých turistov a nemusíte sa ani báť nadmernej ceny hotelov, reštaurácií a obchodov.  Vyhliadkové výlety sú tu spojené s prevratnými sviatkami cigánskej hudby, relaxácie v kúpeľných centrách – s ochutnávkami slávnych tokajských vín.

budapěsť

 1. Regióny a strediská Maďarska

Hlavným mestom je Budapešť , ohromujúca na prvý pohľad svojou nádhernou krásou. Návštevnou kartou starobylého mesta je budova maďarského parlamentu , ktorá zahŕňala prvky neogotického a francúzskeho Beaux-art. Kúpele nie sú menej známe, z ktorých najpôsobivejšie je Gellert .

Ďalším významným maďarským mestom je Debrecín , druhý po Budapešti z hľadiska počtu obyvateľov. Ľudia semprichádzajú, aby prešli parkom Nadyerde , zlepšili svoje zdravie v termálnych prameňoch, dozvedeli sa o histórii regiónu v Múzeu Deri . Kostol Belvaros , mauzóleum Idris Baba a bašta Barbican  sú stopy po osmanskom stredoveku, katedrála Petra a Pavla  je živým príkladom klasicizmu.
Pýcha mesta Eger  – pôvodná architektúra, termálne pramene a vynikajúce vína. Hlavnou miestnou atrakciou  je monumentálny zámok s úžasným výhľadom na mesto, neoklasicistická bazilika a očarujúce Shashwar sú rovnako pôsobivé .
Záujem pre turistov v Maďarsku nie sú iba exkurzie, ale aj lekárske strediská . Moderné hotely s pôsobivým zoznamom zdravotných a kúpeľných procedúr sú postavené na hlavnom ostrove Margit , v meste Szeged , na jazerách Heviz a Balaton  – kde samotná príroda prispieva k liečbe.

 1. Podnebie

Podnebie v krajine je mierne kontinentálne, rozdiely v sezónnych teplotách sú veľmi významné. Spravidla najchladnejší mesiac je január, najhorúcejšie mesiace sú jún, júl a august. Jar a jeseň sú dlhé a teplé.

parlmaent

 1. Hotely

Drvivá väčšina mestských hotelov je veľmi výhodne umiestnená a zamestnanci často vedia po slovensky. Napätie v miestnej elektrickej sieti je 230 V, hlavné typy zásuviek sú bežné celosvetovo C a európske F so zemnými spojmi, ktoré nevyžadujú adaptér.
Prenocovanie v hlavnom meste bude stáť od 1900 HUF , deň v dvojhviezdičkovom hoteli – od 5500 HUF . Izbu v penzióne si môžete prenajať za 5800 HUF v luxusnom 5 * hoteli – od 50 000 HUF za deň. útulnom Debrecíne je dobrý pobyt v mini-hoteloch (od 3500 HUF za deň) a v historickom meste Eger – v apartmánoch s rôznou úrovňou komfortu (od 6700 HUF a viac).

Hrady a zámky Slovenska

Posted on 4. 7. 2018 by

Oravský hrad
V obci Oravský podzámok sa týči jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Táto výrazná dominanta oravského kraja rozhodne patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva našej krajiny. Vybudovali ho vysoko na skale nad riekou Orava. Natáčal sa tam známy film s názvom Sokoliar Tomáš. K hradu sa tiež viaže povesť o bielej panej, ktorá tam dodnes straší a natáčali sa tam aj zábery filmu Upír Nosferatu. Tento hrad priťahuje filmárov už skoro 100 rokov.

hrad
 
Bojnický zámok
Stojí na travertínovej skale a patrí k najnavštevovanejším kultúrnym pamiatkam strednej Európy. Každoročne sa tam koná Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Navštíviť môžete aj bojnickú ZOO, v ktorej žije viac ako 350 druhov zvierat. Jaskyňa pod zámkom je prepojená s 26 metrov hlbokou zámockou studňou. Najprv slúžila ako úkryt pre obyvateľov hradu a tiež ako tajná zásobáreň vody.
 
Čachtický hrad
Ten je známy hlavne vďaka krvavej grófke Alžbete Bátoriovej, ktorá sa považuje za najväčšiu masovú vrahyňu v dejinách Uhorska. Podľa nej slávny režisér Juraj Jakubisko nakrútil film Bathory, ktorý zožal celosvetový úspech. Počas návštevy hradu môžete vidieť historické vystúpenia, lukostreľbu, remeselný jarmok aj dobový trh. Z hradu ostalo síce len opevnenie a zopár miestností, no vďaka jeho krvavej histórii tam vládne tajomná atmosféra.
 
Zámok Betliar
Neďaleko Rožňavy na juhovýchode Slovenska sa nachádza jeden z našich najkrajších zámkov. Pýši sa prekrásnymi záhradami a fontánou, veľkým parkom s jazerom a dokonca sú tam pozostatky ZOO v ktorej panovníci kedysi chovali tigre, levy a rôzne ďalšie exotické zvieratá. Dokonca si na zámok priviezli aj dva ľadové medvede, ale tie, bohužiaľ, kvôli nevhodným klimatickým podmienkam pre ich chov zahynuli. V zámku je prekrásna expozícia, od ktorej nebudete môcť odtrhnúť oči. Sprievodkyňa vám porozpráva veľa zaujímavostí a ukáže vám aj priestory kde sa natáčal seriál s názvom 1890.

zámeček
 
Ľubovniansky hrad
Hrad je dominantou Ľubovnianskej kotliny a vypína sa nad mestom Stará Ľubovňa. Bol vybudovaný, aby v minulosti strážil dôležité obchodné cesty do Poľska. Traduje sa, že tam bol uväznený známy cestovateľ a kráľ Madagaskaru – Móric Beňovský. Hrad má bohatú expozíciu a veľa zachovaných miestností. Má dokonca vlastný klub sokoliarov, ktorí vám predvedú rôzne kúsky s dravými vtákmi. Pod hradom nájdete krásny skanzen Múzeum Zamagurskej dediny, ktorého súčasťou je aj unikátny drevený kostolík. V podhradí sa nachádza aj stredoveký vojenský tábor, kde si môžete vyskúšať lukostreľbu, jazdu na koni, šplhanie na lanách a veľa ďalších disciplín. Súčasťou tábora je aj mini ZOO, v ktorej uvidíte dravé vtáky a ďalšie zvieratá.

Nebojte sa vycestovať

Posted on 28. 6. 2018 by

Keď príde leto, ľudia jednoducho automaticky rozmýšľajú nad tým, kam by chceli ísť na dovolenku a kam by na dovolenku aj mali ísť. Je to taká klasika a je jasné, že nech sa deje čokoľvek, proste to takto vyjde. Ale ľudia, ktorí majú brutálnu fóbiu z cestovania teda asi veľmi veľa nepocestujú. To však neznamená, že by ste nemohli niekam ísť. Že by ste nemohli niečo urobiť. Otázne je, ako sa vlastne dá naozaj bojovať s fóbiou z cestovania. Asi je jasné, že aj keď by ste možno chceli niekam ísť a niečo krásne vidieť, nejaká maličkosť vo vašom vnútri vždy spôsobí jedine to, že sa zbrzdíte a nechcete ísť už nikam.

relax
 
AKO VZNIKÁ FÓBIA Z CESTOVANIA?
Možno máte pocit, že niektoré veci nie sú presne také, aké by ste chceli, aby boli. Ale keď sa zamyslíte nad ľuďmi, ktorí sa boja cestovania, musíte vedieť aj to, že v každom prípade to býva presne tak, ako si myslíte. Fóbia z cestovania väčšinou pramení zo samotnej cesty. Máte obavy z toho, že sa stane niečo, s čím nerátate. Keď sa do toho zapoja nevoľnosti počas cesty autom alebo autobusom, je jasné, že sa vám proste nikde ísť nechce. Ale žiadne obavy. Je jasné, že sa s tým dá niečo robiť.

auto
 
NEBUĎTE ZAVRETÝ DOMA
Najúčinnejší recept na to, ako zatočiť s fóbiou je samozrejme robiť to, čoho sa bojíte. Ono to možno teraz znie trochu pritiahnuté za vlasy, ale verte tomu, že nakoniec bude presne toto niečo, s čím sa budete vedieť stotožniť. Začnite s malými cestami a pokračujte ďalej. Verte nám, že toto je naozaj niečo, čo vás postrčí ďalej, pretože nech sa deje čokoľvek, na tomto vám bude vždy záležať. Keď budete postupne zväčšovať vaše trasy, asi vám bude jasné, že nakoniec presne toto bude niečo, čo sa vám bude páčiť. Keď uvidíte, že všetko okolo vás je veselé a dôležité a že cestovanie k tomu jednoducho patrí. Nebojte sa toho, čo je okolo vás.