Ako cestovať s malým dieťaťom lietadlom a nezblázniť sa?

Posted on 25. 5. 2019 by

V našich zemepisných šírkach je bežné cestovať s deťmi vlakom, alebo cestovať autom. Cestovanie lietadlom patrí do výnimočných situácií, na ktoré sa väčšinou rodičia aj patrične pripravujú a informujú.
Ak chcete začať cestovať s deťmi je veľmi dôležitá Vaša odvaha a odhodlanosť. Nemôžete sa báť a cítiť neisto a očakávať, že Vaše dieťa bude v pohode. Dobré je začať vo veku, keď už máte dieťa ako tak odsledované a viete asi ako zvláda dlhšie presuny, cestovanie autom, vlakom (cestovanie lietadlom nie je tak bežné). Praktické je poznať, ako dieťa reaguje nie len na zmeny prostredia, ale na zmeny celkovo.

vyúka

Bezpečnosť

Nenechávajte nič z hľadiska bezpečnosti na náhodu. Pred cestou seba a aj dieťa určite poistite. Zistite si dostupnosť lekárov a zdravotníckych zariadení v cieľovej destinácii. Leťte do stabilných oblastí. Informujte sa o potrebe očkovania a o možných prenosných chorobách. Vybavte sa základnými liekmi na teplotu, hnačky, kašeľ, soplík, problémy s očkami.

Výber letu a iné praktické informácie

Čo sa týka letu, vyberajte nočné lety, keď je dieťa po celom dni unavené a je väčšia šanca, že zaspí. Snažte sa mať čo najmenej prestupov a ak už, tak čo najkratšie. Samozrejme, tak, aby ste stihli dôjsť k ďalšiemu lietadlu.
Overte si u príslušnej leteckej spoločnosti, aké majú podmienky cestovania s deťmi lietadlom. Väčšinou býva kočík a druhé potrebné náčinie, napríklad autosedačka, v cene letenky. Zamerajte sa aj na to, s akým kočíkom môžete ísť až k lietadlu a ktorý už je potrebné odovzdať, keď sa robí check in. Väčšinou športové a golfové môžu ísť až k lietadlu. Ak cestujete s vaničkou, tá sa zvykne odovzdávať už skôr. Kočík si zabezpečte cestovnou taškou určenou do lietadla, alebo klasickým zámkom, ak sa rozkladá na dve a viac častí. Môžete ho aj olepiť, aby sa nepoškrabal pri manipulácii.

kufřík

  • Príďte na letisko s dostatočným predstihom
  • Zabaľte si rôzne snacky, jedlo a vodu
  • Do lietadla dajte dieťaťu čiapku a hrubšie oblečenie (kvôli silnej klimatizácii)
  • Vezmite si dostatočné množstvo plienok
  • Hračky.Najlepšie obľúbené, alebo úplne nové, neopozerané.
  • NosičVám uľahčí minimálne nastupovanie a vystupovanie z lietadla, keď ste bez kočíka a potrebujete ruky na manipuláciu.