Zažite Cyprus na vlastnej koži

Posted on 10. 5. 2019 by

Pre mnohých Slovákov je táto krajina akousi neprebádanou neznámou. Kedysi sa sem chodilo za zárobkom avšak odkedy padla mena akoby sa znížil i záujem našincov cestovať na tento ostrov.
Ak sa chcete o ňom dozvedieť viac, čítajte ďalej a garantujeme vám že sa sem budete chcieť pozrieť,. Táto krajina je napodiv rozdelená na dve časti, grécku a tureckú, pričom je rozdelené i hlavné mesto Nikózia. Do gréckej časti vám bude stačiť občiansky preukaz nakoľko patria do Európskej únie, do tureckej sa už bez pasu nedostanete. Čo sa týka polohy, krajina je najbližšie k Turecku alebo potom k africkým krajinám ako Egypt či Libanon takže o slnečné a teplé dni je tu už len z hľadiska polohy postarané. Obmýva ho Stredozemné more ktoré je v lete vyhriate na dokonalé kúpanie.

cyprus

Na Cypre môžete stretnúť dovolenkovať i mnohých podnikateľov ktorí si tu založili firmy, pretože krajina je známa hlavne pre svoje výhodné daňové poplatky.
Od Grécka je krajina o niečo vzdialenejšia avšak cítiť tu i vplyv tejto kultúry. V celej krajine cítiť vplyv starodávnej osmanskej ríše i čo sa historických pamiatok týka. Čo sa týka gastronómie je trochu orientálnejšia, ako je i grécka či turecká kuchyňa. Pochutíte si tu na teľacine, jahňacine, kebabe, tzatzikoch ale i na morských plodoch a skvelých rybách ako sme u prímorských zemiach zvyknutí.
Dezerty sú zväčša veľmi sladké ako napríklad chalva či baklava kde nájdete množstvo orechov a medu. Turecké príslovie hovorí jedz sladko, ži sladko a tým sa asi inšpirovali i pri vytváraní dezertov.

přístav

Čo sa týka suvenírov ktoré by ste si mali odniesť, sú to predovšetkým pochutiny ako med, orechy či rôzne druhy sladkostí.
Ak sa chcete vyhnúť davu turistov zo západnej Európy, mali by ste sem zamieriť v júni alebo v júli. V auguste sú už uličky zväčša preplnené najmä dovolenkármi zo západu a i reštaurácie či kaviarne bývajú preplnené.
Ak chcete zažiť orientálnejšiu alebo exotickejšiu dovolenku v európskych rozmeroch, určite odporúčame vyskúšať túto destináciu