Donkey Kong, Super Mario, Zelda či Metroid- venujme pozornosť Nintendu

Posted on 24. 11. 2018 by

Pojem Nintendo si v dnešnej dobe spájame predovšetkým s prenosným zariadením Switch, poprípade hernou konzolou Wii. Ale história tejto firmy, ich výrobkov a následných úspechov je oveľa bohatšia, nevraviac o tom, že Nintendo sa z pohľadu video-herného priemyslu radilo dlhé roky k takmer bezkonkurenčnej jednotke na trhu a to už v 80-tych rokoch minulého storočia.

nintendo

Ak máte radi videohry, určite vám musí byť známy pojem Donkey Kong. Práve táto, pôvodne arkádová videohra z roku 1981 nám priniesla postavičku s menom Mario. Arkádová hra Donkey Kong bola natoľko populárna, že jej tvorcom (Nintendo) dodala odvahu vytvoriť nové tituly, ktoré by zožali podobný úspech. A práve tu vzniká videohra Super Mario Bros, v ktorej sa v hlavnej úlohe predstavil Mario a na Donkey Konga sa už akosi zabudlo. Videohra Super Mario Bros z roku 1985 bola zároveň hlavným impulzom k obrovskému záujmu o vôbec prvú hernú konzoly od Nintenda s názvom NES z roku 1983. Pôvodne ste si na nej mohli zahrať všetky, v tej dobe nadmieru populárne hry od tohto výrobcu, no o pár rokov celkovo až 714 oficiálnych titulov. Nielen Nintendo, ale aj množstvo iných, napr. Konami, Taito, Sony,,… venovali pozornosť výrobe hier práve pre túto domácu konzolu, ktorá nám nakoniec priniesla tie najpopulárnejšie herné hitovky, dnes už známe legendy.

herní konzole

80-te roky sa blížili ku koncu a začínali sa nové, drsnejšie roky 90-te, ktorých poznávacím znakom bola herná konzola Genesis od Segy. Toto nové zariadenie a jeho tituly poskytovali zážitok v podobe 16-bitovej grafiky, čo bola na tú dobu skvelá novinka. Nintendo ale neutíchlo, naopak. V roku 1991 predstavuje novú 16-bitovú konzolu SNES (Super Nintendo Entertainment System) a mánia začína odznova. Hoci tesne, ale Nintendo sa opäť stane jednotkou záujmu na trhu s videohrami.
O niečo ťažšia doba pre túto firmu nastáva od roku 1995. Nie, že by Nintendo prestalo vyrábať kvalitné zariadenia a hry, skutočne si stále držalo svoju tvár, problém bol niekde inde. V roku 1995 totiž prichádza na trh Playstation od výrobcu Sony a je asi zbytočné opisovať, aký zažil úspech. Nintendo si tak poprvýkrát a to na dlhé roky musí zvyknúť, že na poste kráľa sedí niekto iný, konkrétne firma Sony.

  • Ale Nintendo boj ani zďaleka nevzdáva .