Pozor na zásuvky

Posted on 10. 11. 2018 by

Tak ako spoločnosť a veda napreduje, niektoré oblasti nášho života sa stávajú samozrejmé. Je to tak aj v prípade využívania elektrickej energie, elektrickej siete v našich domácnostiach. A to až do takej miery, že sme zabudli na to, že elektrický prúd môže zabíjať. Nie, nejde tu teraz o to, aby sme sa zbytočne obávali. Ide tu o to, aby sme si uvedomili niektoré základné vlastnosti elektrickej siete v našich domácnostiach.

zásuvka

Neprehľadná spleť káblov

Terajšie modernejšie domácnosti už v dnešnej době, chvalabohu, obsahujú veľký počet vstavaných zásuviek v stenách. Kedysi to však nebol štandardom a preto sa v starších bytoch či domovoch alebo rodinných domoch stretávame s tým, že v miestnosti sa nachádza jedna, maximálne dve elektrické zásuvky. Nevyhnutnosť využívania elektrickej energie nás v tomto prípade núti o dodatočný rozvod elektrickej siete. Preto siahame po rôznych rozbočovačoch a rozvodkách. To je v poriadku, pokiaľ sa držíme niektorých základných bezpečnostných princípov.

Nepreťažujte sieť

Tieto rozvodné zariadenia musia spĺňať určité bezpečnostné štandardy. Mali by mať tzv. prepäťovú ochranu, a nemalo by ich byť na jednom kábli veľmi veľa. Lepšie riešenie je rozdeliť si elektrickú sieť z viacerých zásuviek, ako všetky zariadenia ťahať z jednej jedinej zásuvky. Preto, pokiaľ máte v miestnosti aspoň dve zásuvky, používajte obidve. Nielen jednu a z nej napájať počítače, obrazovky, televízor, elektrický ohrievač, kanvice a podobne.

noční město

Niektoré zariadenia majú vysoký odber

Taktiež je dôležité si uvedomiť, že niektoré zariadenia, ako napríklad rýchlovarné kanvice, majú veľmi vysoký odber. V tom prípade je dobré, najmä pokiaľ máme starú rozvodnú sieť v starších bytoch či rodinných domoch, nepreťažovať elektrický okruh viacerými takýmito zariadeniami, ktoré sú napojené na jednu poistku rozvodnej skrine. Pretože sa potom iba zbytočne čudujeme, prečo nám každú chvíľu vyhadzuje naša rozvodná skriňa poistky. Nuž staré elektrické rozvody majú svoje obmedzenia. Ale aj nové.
V prípade rozumného využívania našej elektrickej siete v domácnostiach sa však nemusíme ničoho obávať a naďalej si môžeme nerušene užívať komfort, poskytovaný týmto technologickým pokrokom.