Ako vymaľovať dom

Posted on 8. 9. 2018 by

Aké farebné tóny
Všeobecne známe pravidlo hovorí, že menšia izba či byt, či tmavšie priestory orientované na sever je vhodné vymaľovať svetlejšími farbami alebo bielou, aby sme ich opticky zväčšili a presvietili. Tohtoročným trendom sú svetlé tóny, ktoré vychádzajú z bieleho základu. Pochopiteľne je tiež dôležité rešpektovať osobný vkus a predovšetkým prirodzenosť a temperament obyvateľov domu. Energickí ľudia sa potrebujú po príchode domov upokojiť, preto radšej volia studené farby, ako je modrá, zelená alebo hnedá. Biela, žltá a oranžová farba naopak dodávajú energiu. Studené tóny je vhodné voliť pre pracovne a spálne, teplé do jedálni, kuchýň a chodieb. Čo všetko je možné z tejto farby zotrieť? Takmer čokoľvek, zhodujú sa odborníci. S handrou, vodou a saponátom ide dole zo steny špenát či kečup z jedálne, šmuhy od topánok z predsiene, obrázky namaľované pastelkami z detských izieb či odtlačok psích labiek. Teda šmuhy, kvôli ktorým by ste sa pri využití klasických farieb už museli brať do ruky farbu a štetec.

váleček

Koľko farby kúpiť

Potrebné množstvo farby vypočítame z výmery natieraných plôch a údajov o priemernej výdatnosti. Teda koľko metrov plochy, často stanovej v intervale od do, možno vymaľovať 1 litrom konkrétnej farby, ktoré bývajú uvedené na obale alebo technickom liste farby. Platí tu pravidlo. Čím hrubší povrch natieram, tým väčšie množstvo farby budem potrebovať a musím sa riadiť spodnou odporúčanou hranicou výdatnosti.

malíř
 
Štetec alebo valček?
Kým rohy miestností , priestory okolo vypínačov, zásuviek, kuchynských liniek a ďalšie detaily je lepšie natrieť štetcom, pre väčšie plochy je vhodnejší valček. V rámci samotného vymaľovania je správny remeselný postup v miestnosti v smere hodinových ručičiek a z roku. Začíname stropom, až potom prídu na rad steny. Najskôr natrieme detaily štetcom a následne valčekom plochy.