Hrady a zámky Slovenska

Posted on 4. 7. 2018 by

Oravský hrad
V obci Oravský podzámok sa týči jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Táto výrazná dominanta oravského kraja rozhodne patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva našej krajiny. Vybudovali ho vysoko na skale nad riekou Orava. Natáčal sa tam známy film s názvom Sokoliar Tomáš. K hradu sa tiež viaže povesť o bielej panej, ktorá tam dodnes straší a natáčali sa tam aj zábery filmu Upír Nosferatu. Tento hrad priťahuje filmárov už skoro 100 rokov.

hrad
 
Bojnický zámok
Stojí na travertínovej skale a patrí k najnavštevovanejším kultúrnym pamiatkam strednej Európy. Každoročne sa tam koná Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Navštíviť môžete aj bojnickú ZOO, v ktorej žije viac ako 350 druhov zvierat. Jaskyňa pod zámkom je prepojená s 26 metrov hlbokou zámockou studňou. Najprv slúžila ako úkryt pre obyvateľov hradu a tiež ako tajná zásobáreň vody.
 
Čachtický hrad
Ten je známy hlavne vďaka krvavej grófke Alžbete Bátoriovej, ktorá sa považuje za najväčšiu masovú vrahyňu v dejinách Uhorska. Podľa nej slávny režisér Juraj Jakubisko nakrútil film Bathory, ktorý zožal celosvetový úspech. Počas návštevy hradu môžete vidieť historické vystúpenia, lukostreľbu, remeselný jarmok aj dobový trh. Z hradu ostalo síce len opevnenie a zopár miestností, no vďaka jeho krvavej histórii tam vládne tajomná atmosféra.
 
Zámok Betliar
Neďaleko Rožňavy na juhovýchode Slovenska sa nachádza jeden z našich najkrajších zámkov. Pýši sa prekrásnymi záhradami a fontánou, veľkým parkom s jazerom a dokonca sú tam pozostatky ZOO v ktorej panovníci kedysi chovali tigre, levy a rôzne ďalšie exotické zvieratá. Dokonca si na zámok priviezli aj dva ľadové medvede, ale tie, bohužiaľ, kvôli nevhodným klimatickým podmienkam pre ich chov zahynuli. V zámku je prekrásna expozícia, od ktorej nebudete môcť odtrhnúť oči. Sprievodkyňa vám porozpráva veľa zaujímavostí a ukáže vám aj priestory kde sa natáčal seriál s názvom 1890.

zámeček
 
Ľubovniansky hrad
Hrad je dominantou Ľubovnianskej kotliny a vypína sa nad mestom Stará Ľubovňa. Bol vybudovaný, aby v minulosti strážil dôležité obchodné cesty do Poľska. Traduje sa, že tam bol uväznený známy cestovateľ a kráľ Madagaskaru – Móric Beňovský. Hrad má bohatú expozíciu a veľa zachovaných miestností. Má dokonca vlastný klub sokoliarov, ktorí vám predvedú rôzne kúsky s dravými vtákmi. Pod hradom nájdete krásny skanzen Múzeum Zamagurskej dediny, ktorého súčasťou je aj unikátny drevený kostolík. V podhradí sa nachádza aj stredoveký vojenský tábor, kde si môžete vyskúšať lukostreľbu, jazdu na koni, šplhanie na lanách a veľa ďalších disciplín. Súčasťou tábora je aj mini ZOO, v ktorej uvidíte dravé vtáky a ďalšie zvieratá.