Nakupovanie v dnešnom svete

Posted on 26. 4. 2023 by

Je to pre nás každodenná rutina. Ideme z práce, či zo školy a na chvíľku sa zastavíme v obchode. Veľmi často si niečo kúpime a nijako zvlášť to neriešime.  Zamyslite sa koľko krát za mesiac alebo týždeň ste len tak zašli do nákupného centra. Koľko krát ste si niečo kúpili? Myslím, že odpoveď mnohých z vás prekvapí. Neuvedomujeme ako veľmi spotrebne žijeme a koľko oblečenia, topánok a doplnkov nakupujeme.

obchod

Pozrime sa teraz na minulosť. Aké to bolo? Bolo bežné každý deň alebo týždeň zájsť do obchodu a kúpiť si nejaký kúsok oblečenia? Nie. Ľudia si oblečenie šili doma a kupovali ho len zriedka. Ak už si aj niečo kúpili vydržalo im to desaťročia. Áno! Sú to celé desiatky rokov. Veci sa dedili a prežili tak množstvo generácii. Skúste sa opýtať svojej babky ako dlho má sveter, ktorý tak rada nosí. Odpoveď vás určite prekvapí. Za každým kúskom sa skrýva príbeh, či istá príhoda.

Ľudia si jednoducho oveľa viac vážili veci a nepotrebovali si každý mesiac kupovať nové kúsky oblečenia. Nebolo to ani finančne možné. Dnes sa, však šijú veci z materiálov, ktoré sú veľmi lacné. Je normálne aby tričko stálo len zopár eur? Zamysleli ste sa niekedy nad tým? Koľko dostal človek za to, že ho vyrobil? Mohla ho vyrobiť žena z chudobnej a zaostalej krajiny, ktorá pracuje v ťažkých a zdravotne nebezpečných podmienkach. Veď ako inak by toto tričko bolo také lacné, tak dostupné? Je to tým, že cena práce bola veľmi nízka.

obchodní dům

Skúste sa nad tým zamyslieť a aspoň trošku obmedziť nakupovanie. Skúste navštíviť second-hand a svoje veci, ktoré už nechcete nosiť posuňte ďalej alebo ich prerobte. Veď recyklovanie vecí môže byť aj zábava! Uvedomme si hodnotu oblečenia. Je to až neuveriteľné aké veľké množstvo oblečenia sa nachádza v jednom obchode. Je to normálne? Navykli sme si na niečo, čo určite v poriadku nie je. Nie, nie je v poriadku, že namiesto trávenia času v prírode trávime čas v nákupnom centre.