Zábradlia sú bezpečnou oporou pri chôdzi po schodoch

Posted on 21. 6. 2022 by

Nadčasové prvky v architektúre, v dizajne interiérov, ale aj exteriéru, sú žiadané a môže za to ich praktická stránka, funkčnosť, dizajnová variabilnosť spolu s dlhou životnosťou a nenáročnosťou pri udržiavaní, to všetko sú vlastnosti nerezu, ktorý sa objavuje takmer v každom priestore. Môže byť napríklad v polohe zábradlia na schodisku či balkóne.

Moderný inetriér

Vystupovať na vyššie podlažia po schodoch je možnosť v prípade, že nechcete použiť výťah. Výškové budovy sú vybavené jednou aj druhou možnosťou prepravy z podlažia na podlažie, schody však musia spĺňať bezpečnostné predpisy a mať ochranné zábradlie, vysoké podľa platnej normy. Materiál, z ktorého má byť vyrobené, už predpísaný nie je, ale je zrejmé, že takisto musí byť spoľahlivé, dobre upevnené a bezpečné. Túto úlohu môže spĺňať aj drevo, je to stálica medzi materiálmi, k nemu však pribúdajú nové, moderné, ale aj zaužívané, aj keď drahšie materiály, napríklad nerez.

Stavby v štýle modernej architektúry s nerezovými prvkami rátajú, zahŕňajú ich do interiérovej aj exteriérovej výbavy budov, najčastejšie v úlohe zábradlia. Najbežnejšie ide o jednoduché, stĺpikové nerezové zábradlie, pozostávajúce iba z nerezových tyčí, ktoré sa ukotvia v určitých vzdialenostiach od seba. Zábradlie, ktoré vyzerá akoby vyrastalo z podlahy, treba ukotviť pod nášľapnú vrstvu, nerezove zabradlie Lmmont.sk nebude tak viditeľný spôsob kotvenia. Stĺpiková konštrukcia však môže byť ukotvená na podlahe zhora alebo zboku.

Nerez v plnej kráse

Nerezová nosná konštrukcia tvorí základ aj pri sklenenom zábradlí, nosné stĺpiky z nerezu doplní sklo, farebné, matné, pieskované alebo číre, vybavené madlom bude funkčným, praktickým, ale aj dizajnovo prepracovaným prvkom interiéru. Priemer stĺpikov môže byť štvorcový alebo okrúhly, tyče hrubšie, tenké, ploché, projektanti majú dosť bujnú fantáziu a navrhnú zábradlie, ktoré bude ozdobou každého priestoru či exteriéru, či už ide o novostavbu alebo rekonštrukciu starších budov.

Finančné náklady na nerezové zábradlie nie sú jednoznačné, ale treba vypracovať cenovú ponuku na každé zábradlie samostatne, lebo je potrebné brať pritom do úvahy mnoho položiek, materiál, jeho množstvo, typ, štýl zábradlia, poprípade atypické prvky a podobne.