Huawei tajne pomohli Severnej Kórei vybudovať, udržiavať bezdrôtovú sieť.

Posted on 16. 7. 2019 by

Huawei Technologies Co. Ltd, ktorá sa kvôli obavám o národnú bezpečnosť vydala sa na čiernu listinu pre USA, tajne pomohla Severnej Kórei vybudovať a udržiavať svoju komerčnú bezdrôtovú sieť, informovala v pondelok Washington Post s citáciou zdrojov a interných dokumentov.
Huawei spolupracoval so štátnou čínskou firmou Panda International Information Technology ktorá bola  na niekoľkých projektoch v Severnej Kórei najmenej osem rokov.severní korea.png
Zdroje informované o tejto záležitosti potvrdili, že ministerstvo obchodu vyšetruje Huawei od roku 2016 a skúma, či organizácia porušila pravidlá kontroly vývozu v súvislosti so sankciami voči SK.
Takýto krok vyvolal otázky, či gigant, ktorý vo svojich komponentoch použili americkú technológiu, porušili americké vývozné kontroly, aby vybavili SK ich zariadeniami.
Senátori Chris Van Hollen a Tom Cotton vyhlásili „odhalenia podčiarkujú giganta zo vzťahmi s SK a ich sériové porušenie právnych predpisov pre USA“.
Konštatovali, že návrh o opätovnom povolení obrany, ktorý sa zvažuje v Kongrese, obsahuje nové „ustanovenie na lepšie presadzovanie sankcií voči Pchjongjangu tým, že je jasné, že každá spoločnosť, ktorá obchoduje so SK – ako to údajne urobil gigant – bude čeliť americkým sankciám“.prezident.jpg
USA uviedli v máji giganta na čiernu listinu, pričom uviedli obavy týkajúce sa národnej bezpečnosti. Tento krok zakázal NA spoločnostiam predávať väčšinu súčiastok a komponentov od čínskej firmy bez špeciálnych licencií, ale prezident Donald Trump minulý mesiac uviedol, že NA organizácie môžu pokračovať v predaji v snahe obnoviť obchodné rokovania s Pekingom.
Čínska spoločnosť neodpovedala okamžite na žiadosť o komentár, ale vo vyhlásení pre Washington Post uviedla, že Severnej K nemá „žiadnu podnikateľskú prítomnosť“. Okamžite nebolo možné dosiahnuť skupinu Panda.