Diabetes a pohyb

Posted on 27. 9. 2018 by

Vhodný spôsob pohybu

  • V prvom rade by ste sa mali poradiť so svojim odborným lekárom. Choroba u každého prebieha inak. Neexistuje teda presný zoznam toho, čo človek s cukrovkou robiť môže a čo nie.
  • Vo všeobecnosti platí, že akákoľvek pohybová aktivita by nemala byť extrémne náročná. Ak sa napríklad rozhodnete cvičiť s činkami, vždy používajte záťaž, ktorá vás nevyšťaví do bezvedomia. To isté platí pri behu, plávaní, bicyklovaní, alebo akomkoľvek inom športe.
  • Už spomenuté bicyklovanie, chôdza plávanie a beh sú pohybové aktivity, ktoré patria medzi tie najvhodnejšie.

fitnes
 
Nevhodný spôsob pohybu

  • Diabetici by sa mali vyhýbať akýmkoľvek adrenalínovým športom. Pri zvýšení hormónu- adrenalínu, sa automaticky zvyšuje i hladinu cukru v krvi.
  • Určite sa vyhnite bojovým športom. Pri nich je riziko zranenia omnoho vyššie, ako pri takom aerobiku. Samozrejme, že malé zranenie diabetika nezabije. Avšak táto choroba dáva telu už aj tak dosť zabrať.
  • Už spomenuté posilňovanie, tiež nepatrí k dobrým nápadom. Ak sa ho však nechcete vzdať, skúste skôr cviky s vlastnou váhou.

 plavec

Ako sa pri športe stravovať
Opäť raz, bohužiaľ neexistuje presné pravidlo. Dôležité je najmä to, aby váš príjem a výdaj energie fungovali v rovnováhe. To však platí aj pre ľudí bez zdravotných problémov.
Diabetici by nemali športovať aspoň hodinu po príjme potravy. Ak sa chystáte na plaváreň, alebo túru, určite je potrebné zjesť toho o čosi viac. V neposlednom rade, majte pri akejkoľvek pohybovej aktivite po ruke vždy niečo sladké. V prípade hypoglykémie najrýchlejšie pomôžu sladké vody.
 
Kedy diabetik nesmie športovať
Každý diabetik v prvom rade športovať musí. Ak hovoríme o tom, že nesmie, ide len o konkrétne situácie.
 

  • HYPOGLYKÉMIA: Ak je hladina cukru nízka, na pohyb ani nepomyslite. Pohybovú aktivitu by ste nemali vykonávať ani hneď po tom čo vám cukor stúpne.
  • HYPERGLYKÉMIA: Môže sa to zdať paradoxné, avšak ani pri príliš vysokom cukre, sa nesmiete hýbať. Vysoká hladina cukru v krvi a pohyb, je kombinácia, pri ktorej sa v tele začína nadmerne tvoriť acetón.
  • CHOROBA: Ak ste chorí, športovanie na chvíľu odložte. To samozrejme platí aj pre tých zdravých, diabetici si však musia dávať omnoho väčší pozor.