Ako zabehnúť poľahky maratón?

Posted on 25. 4. 2018 by


My sa dnes sústredíme na tréning behu na maratón. Maratón je beh na dlhé trate, obvykle najmenej päť kilometrov, ale väčšinou na oveľa dlhšie vzdialenosti. Do tréningu treba zahrnúť aj úpravu stravy, pretože bez nej to tak ľahko ani nepôjde. Niekto dokonca tvrdí, že pri chudnutí je strava 80 % a pohyb iba 20 %. K tomu sa vám vyjadriť neviem, ale pri trénovaní na maratón je to tak 50 na 50. Preto stravu nezanedbajte, aby ste poriadne natrénovali na maratón.

běh

Maratón je dlhý beh, preto si budeme musieť natrénovať vytrvalosť. Pri vašom tréningu nie je dôležitá rýchlosť, ale vytrvalosť. Budeme potrebovať natrénovať aj vašu trpezlivosť. Pretože ak už trénujete, budete musieť pravdepodobne zvoľniť. Svoj tep by ste mali udržať na frekvencii 130 úderov za minútu. Preto ak začínate dosahovať vyšší tep, budete musieť zastať, prípadne kráčať, aby ste si ho znížili. Nebojte sa časom začnete dosahovať väčšie vytrvalostné výkony.

Aj pri samotnom maratóne si svoj maratón musíte naplánovať tak, aby ste behali ako indiáni. Takzvaný indiánsky beh. Podľa dĺžky vášho behu si dávajte napríklad každých 5 kilometrov jeden kilometer kráčanie. Zo začiatku to nebudete chápať, pretože sily budete mať stále dostatok a všetci vás budú predbehovať. Takže vašu trpezlivosť si otestujete dostatočne. Ale pri ďalších kilometroch, počas ktorých budete behať ich znova prebehnete. Musíte si to dostatočne rozplánovať, aby vám to takto vyšlo. Budete teda striedať chôdzu a beh. Vaša energia bude ušetrená a viac vydržíte oproti tým, čo vás na začiatku aj predbehnú, ale zabehnú menej ako vy.

maraton

Každopádne vám držím palce, aby ste zabehli čo najviac a čo najlepšie. Budem na vás myslieť a držať vám palce. Každopádne nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Nezabúdajte na toto príslovie. Pri výhre potom budete milo prekvapení.