Plechové alebo zliatinové disky?

Posted on 17. 5. 2020 by

Pred zimou vodiči takmer rok čo rok riešia kúpu vhodných pneumatík. Máloktorí z nich sa však výraznejšie zaujímajú o to, na aký disk vlastne zimné gumy obujú. Dnes sú najpopulárnejšími možnosťami plechové a zliatinové ráfiky. Oboje majú svoje výhody i nevýhody. Ktoré z nich sa oplatí obuť na zimu?

Hliníkové disky sú vo všeobecnosti ľahšie a pevnejšie a ich výrobcovia ponúkajú nespočetné množstvo atraktívnych dizajnov. Okrem toho sa aj jednoduchšie udržiavajú. Jednoduchá údržba je možná vďaka kvalitnému laku a povrchovej úprave diskov.

Ako sa vyrábajú hliníkové disky

Akonáhle je navrhnutý dizajn disku a vypracovaná jeho špecifikácia, počítačový softvér zhotoví prvý 3D model. Potom nasleduje skúška napätia hliníkových diskov. Na 3D modeli disku sa pomocou počítačovej simulácie vytvára zaťaženie a vypočítava sa napätie na jeho tvarovanie. Zmeny disku sú znázornené rôznymi farbami, najväčšie zaťaženie symbolizuje červená farba, oblasti bez zaťaženia sú zelené.

Nakoniec sa formujú ich lúče a nasleduje finálna skúška diskov. Disk sa optimalizuje, čo zaručuje výrobu vysoko kvalitného výrobku.

Výhody, ktoré vám ponúknu elektróny oproti plechovým diskom

Jednou z hlavných výhod hliníkových diskov je ich vzhľad. Okrem toho hliníkové disky na pneumatikách zabezpečujú aj omnoho vyšší komfort pri jazde, než aký by ste mali s plechovými diskami. Pri prejazde na nerovnej vozovke sa totiž pri oceľových diskoch vertikálne vibrácie prenášajú priamo na náboj.

car-1149997_1920

 

Plechové disky kolies spoznáte už na prvý pohľad podľa toho, že vypĺňajú takmer celé koleso a zväčša na sebe nesú ešte dodatočnú plastovú puklicu. Menej atraktívne riešenie, pri ktorom mnohí automobiloví nadšenci trpia, má svoje nepopierateľné benefity. Kvalitné oceľové disky kolies sú zväčša o štvrtinu až tretinu lacnejšie, než porovnateľné zliatinové kolesá.
Výhodou je i vyššia odolnosť plechových diskov kolies. V zime na nich tak ľahko nevzniknú ryhy. Ak by sa tak náhodou aj stalo, servis týchto ráfikov zvládnete i v domácej dielni – často ich stačí len prebrúsiť a pretrieť ochranným náterom. Benefitom môže byť i fakt, že na rozdiel od hliníkových diskov sa pri enormnom tlaku (napríklad nečakaný prejazd výtlku) tie plechové len pokrčia a relatívne ľahko ich možno vrátiť do pôvodnej podoby.
Zliatinové hliníkové disky Anzio https://www.najdisky.sk/hlinikove-disky/anzio/ alebo ráfiky sú známe tým, že ich možno omnoho skôr narušiť povrchovými poškodeniami. Servis či oprava ani v prípade väčších preliačenín zďaleka nie sú také jednoduché ako pri “plecháčoch”. S atraktívnejšou voľbou diskov kolies súvisia i vyššie vstupné a servisné náklady, zvýšená spotreba či nižší jazdný komfort.

 

auto-tires-2615412_960_720

 

Radosť len cez leto
Je nepopierateľné, že cez leto, keď vodiči majú chuť jazdiť rýchlejšie a rezať zákruty, budú široké, ploché, tuhé a priedušné zliatinové ráfiky omnoho lepšou voľbou, než oceľové. Na rozbitých zimných cestách, kde šoféri auta zväčša nenaháňajú, ale skôr jazdia opatrne a s ohľadom na komfort, však viac oceníte “plecháče”.