Extrudovaný polystyrén

Posted on 6. 11. 2021 by

Najtypickejšie komponenty exteriéru budov poskytujú kľúčové účely, ale nie vždy fungujú naplno. Výsledkom je, že rôzne plastové materiály môžu majiteľom budov pomôcť dosiahnuť požadovanú efektivitu. Kvôli spôsobu výroby tohto produktu má napríklad izolačný plášť z extrudovaného polystyrénu https://www.taloa.sk/produkty/tepelne-izolacie/extrudovany-polystyren-xps/ (XPS) niekoľko výhod. Extrudovaný polystyrén (XPS) je vysokovýkonná tuhá izolácia s uzavretou bunkovou štruktúrou, ktorá ju robí nepriepustnou pre vlhkosť. Špecifikácia plášťa z extrudovanej polystyrénovej peny, ktorý je energeticky účinný, ľahko sa inštaluje, je ľahký a rozoznateľný v modrej, ružovej alebo zelenej farbe, môže umožniť použitie jedného produktu na vytvorenie súvislej vrstvy tepelnej a vlhkosti steny budovy, čím prispieva k energetickej účinnosti.

polystyren

Extrudovaný polystyrén je tiež termoplastický polymér. Extrudovaný polystyrén má štruktúru uzavretých buniek a je často pevnejší a má lepšie mechanické vlastnosti ako EPS. Je to tiež teoreticky drahšie. Polystyrén je syntetický aromatický polymér vytvorený z monoméru styrénu, ktorý vzniká z ropných produktov benzénu a etylénu. Polystyrén je dostupný v dvoch formách: pevný a penový. Polystyrén je bezfarebný, priehľadný termoplast, ktorý sa často používa pri výrobe izolácie z penových dosiek ako aj akejsi voľnej výplňovej izolácie vyrobenej z malých polystyrénových guľôčok. Vzduch tvorí asi 95-98 percent polystyrénových pien. Pretože polystyrénové peny sú účinnými tepelnými izolantmi, bežne sa používajú v stavebných izolačných materiáloch vrátane izolačných betónových foriem a konštrukčných izolačných panelových konštrukčných systémov. Zabezpečením plnej vrstvy izolácie na stene môže správne umiestnená extrudovaná polystyrénová (XPS) pena pomôcť zvýšiť energetickú účinnosť budovy. Tým sa zníži prúdenie vzduchu, ktorý vyčerpáva energiu cez stenu. Pretože drevené kolíky a iné konštrukčné časti nie sú izolované, izolácia medzi kolíkmi nemusí vždy poskytnúť úplnú izoláciu. Keď sa použije len izolácia dutín, štvrtina steny zostane neizolovaná, pretože obytné drevené rámy zvyčajne tvoria približne 25 % plochy steny (vrátane rámu okien a dverí).

polystyrén

Výsledkom je, že penový plášť z extrudovaného polystyrénu (XPS) môže pomôcť izolovať celú stenu. Plášť z extrudovaného polystyrénu (XPS), okrem svojich prirodzených izolačných vlastností, môže pri správnom umiestnení a prelepení švov výrazne minimalizovať únik vzduchu cez steny, čím sa zlepší energetická účinnosť a pohodlie. Ako sme videli, penová doska XPS je materiál s dlhou životnosťou, ktorý možno roztaviť a znova použiť na výrobu nových produktov. Je to tiež energeticky efektívny produkt, ktorý ušetrí podstatne viac energie, ako spotrebuje pri výrobe. Použitie penovej dosky XPS, ktorá má počiatočnú hodnotu R 5 na palec, môže výrazne znížiť množstvo energie potrebnej na ohrev a chladenie konštrukcie. To prispieva k zachovaniu našich prírodných zdrojov. Väčšinu základných charakteristík „zeleného“ stavebného materiálu možno nájsť v penovej doske XPS. Je energeticky úsporná, šetrná k životnému prostrediu, má vysokú tepelnú odolnosť a odolnosť proti absorpcii vody a má dlhú životnosť – až 50 rokov. Šetrí tiež prírodné zdroje, pretože ide o látku vyrobenú človekom. Nie všetky vlastnosti penových produktov XPS sú však ekologické.